Backstage: Valérie a týden divů

(TV film)
všetky plagáty

Časosběrný dokument o vzniku poetické adaptace bizarního černého románu Vítězslava Nezvala, který na Novou scénu Národního divadla vnáší nejen silné emoce a divoké vášně, ale i různé podoby strachu... Vítězslav Nezval kdysi řekl, že příběh svého básnivého románu utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih“. Divadelní zpracování Valérie a týden divů se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky. V hlavních rolích se představuje Aneta Kalertová jako Valérie, které stačí týden, aby se z dívky stala ženou a z jejích snů temná noční můra, a Zdeněk Piškula jako Orlík. Valérie opouští svět dětských iluzí a noří se do hlubin potemnělé a obskurní fantazie. Ať se hlavní hrdinové ocitnou v kurníku, sklepě plném rakví či v rozpadajícím se chrámu, obklopuje je tajemno, kterým prosvítají paprsky absurdity a humoru. Hlavními tvůrčími osobnostmi novinky na scéně Laterny magiky jsou režisér Jakub Šmíd, choreograf Jiří Pokorný, scénograf Petr Vítek, kostýmní výtvarnice Eva Jiřikovská a hudební skladatel David Hlaváč. Vedle ústřední dvojice se v rolích Elzy a Tchoře představují Eva Leinweberová a Petr Stach. Graciána ztvárňuje Filip Rajmont a Hedviku tančí Jaroslava Rameš Janečková. Celý tvůrčí proces jsme sledovali od prvních zkoušek letos v červnu až do listopadové premiéry. (Česká televize)