Hudební profil - Lenka Filipová

Réžia:

Jiří Adamec

Účinkujú:

Lenka Filipová

Nejznámější písničky populární zpěvačky, šansoniérky, kytaristky a skladatelky... Populární zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 v Praze. Pochází z uměleckého prostředí. Již od mládí byla předurčena stát se kytaristkou. Hru na tento nástroj vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Při hře na kytaru si ráda zpívala. V roce 1976 absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Nejznámějším hitem z té doby je píseň "Zamilovaná", která pochází z tvůrčí dílny Francise Cabrela. Tu uslyšíte v přebásnění Zdeňka Rytíře během tohoto recitálu v rámci Televizního klubu mladých. Píseň byla u nás natolik úspěšná, že dala název jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo pod tímto názvem v roce 1981 u firmy Supraphon. V té době sestavila Filipová vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Publikum vždy poměrně dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozvláštňovala sólovými kytarovými výstupy. (Česká televize)

ostravak30

Ani dnes, ani tehdy nebylo moc zpěvaček, která by ještě k tomu hrály na kytaru. Lenka Filipová je tak výjimka, která navíc působí skromně, sympaticky a neprovázejí ji skandály. Navíc se pohybuje na hraně hned několika žánrů. Díky tomuhle pořadu jsem si měl možnost poslechnout i další, méně známé písně a jen se utvrdit v tom, jak skvělá kytaristka byla, je a bude. ()