Cizinky na Valašsku

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Zdeněk Zvonek

Slovenka Alžběta, Francouzka Amélie a Belgičanka Carol přinášejí do nového domova environmentální zkušenost ze svých původních vlastí... Tři ženy pocházející z různých koutů Evropy a tři v lecčem odlišné pohledy na život na Valašsku. Dokument se snaží ukázat, jak se sžily s tímto rázovitým krajem, jak vnímají a řeší environmentální problémy ve společnosti, ale i doma v rodině, a přináší poznání, v čem je prolínání několika zcela odlišných světů cenné a inspirativní. (Česká televize)

Marze

Také jsem si všiml motivu jak je v Belgii vše oplocené (prijeli jsme ji jednou na kole a příroda se tomu asi říkat ani nedá) a u nás je příroda dostupná a průchodná. V BValaši jsou celkem zabejčení. ()

Anianna

Dokument o třech ženách, Slovence, Belgičance a Francouzce, které našly domov na Valašsku. Mluví o svém životě, srovnávají. Zvláště Carol z Belgie si pochvaluje přírodu a možnost chodit na louku nebo do lesa, protože v Belgii jsou louky i lesy soukromé. My Češi si tyto věci neuvědomujeme, jsou pro nás samozřejmé. Takže je moc dobře, když nám někdo připomene, že se vlastně máme v lecčems fajn. Líbilo se mi, jak všechny tři ženy přistupují k životnímu prostředí, jakým vzorem pro své okolí v tomto směřování jsou. ()