Česko na drogách

• angličtina Czechs on Drugs (festivalový názov)
Česko, 2024, 1 h 30 min (Minutáž: 15 min)

Drogy jsou společenským problémem. Drogy stojí společnost hodně peněz. Drogy zatěžují zdravotní, sociální, rodinné systémy i soudní moc. Drogy jsou ale zároveň s lidskou civilizací od nepaměti. Omamují se dokonce zvířata. A stejně jako jsou ve zvířecím světě jedinci, kteří nedokážou svoji náklonnost k návykovým látkám ovládnout, jsou takoví i mezi lidmi. V lidské společnosti je ale závislost součástí širšího kontextu, do kterého vedle psychiky jednotlivců patří i sociální zázemí, kulturně historický rámec, politika i ekonomika státu. Proto je pohled na společnost perspektivou drog tolik komplexní zprávou... Dokumentární cyklus Česko na drogách režiséra Iva Bystřičana prostřednictvím výpovědí předních českých adiktologů a dalších odborníků vypráví o tom, jak (nejen) česká společnost a jednotlivci zachází se svým fyzickým i duševním zdravím, protože právě omamné látky souvisí velmi zřetelně s obojím. Cyklus nasvítí zákoutí drogových závislostí. S využitím posledních vědeckých poznatků a autentických zkušeností provede publikum světem drog a ukáže jejich vliv nejen na tělesné, ale i celospolečenské úrovni.  Každá droga má totiž svůj účinek na lidské tělo, ale i na společnost jako takovou. Některé drogy jsou dokonce spojeny s jistými subkulturami, některé s kriminálním podsvětím, některé s vyloučenými lokalitami. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (4)

Štěstí je krásná věc (2024) (E01)

Jasně, rychle a stručně. Zaujala mě filosofie drog: Když chci libost, musím pro to něco udělat, což je trochu náročné. A musím trpělivě počkat. A dostanu signály "dej si pauzu". A přirozená libost mimo orgasmus není velká síla. Dozvíte se, že dobré jídlo zvedne dopamin jeden a půlkrát, sex dvojnásobek, kokain je dvojitý sex, s amfetaminem nebo pervitinem se dostáváte na desetinásobek. Mozek ví, jak vás odměnit za to, že se s někým vyspíte či dobře najíte, protože je to pro život důležité. Drogy ale umí tento systém hacknout a působí nepřirozeně. Mají opačné parametry. Jsou rychle působící což je jednodušší, než "rok vydělávat peníze a pak jet na dovolenou". A nedostane se informace "zastav". Asi měly být zmíněny také čtyři fáze braní drog u každého uživatele od euforické, ztrátu prátel, nutnosti myslet jen na získání drogy, přestání působení drogy a její braní pouze k tomu, aby uživateli nebylo špatně a nakonec předávkování a smrt. Ke shlédnutí na   https://www.ceskatelevize.cz/porady/15855221547-cesko-na-drogach/223562264160001/ ()

Povolení zabíjet (2024) (E02)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15855221547-cesko-na-drogach/223562264160002/ ()

Piko piko na hlavu (2024) (E03)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/15855221547-cesko-na-drogach/223562264160003/ ()

Výchova narkomanů v Čechách (2024) (E05)

Mozne duvody pri spatne ci lhostejne vychove, kdy se pro dite stanou jedinym zdrojem stesti drogy. Vzpomnel jsem si na bonmot Bolka Polevky  neco v tom smyslu to je dneska sama umela droga a je tezke vychovat alkoholika. K shlednuti na Ceske televizi. ()