Tři vrchy

Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2023, 45 min

Mezi Javořicí, Čeřínkem a Křemešníkem zní píseň vrchoviny. Vypráví o lidech a krajině, v níž našli svůj domov. O řemesle a soběstačnosti, o zemědělství, o pospolitosti a tradici. O zemi i o nebi.
Závěrečný díl filmové trilogie Česká Kanada vypravujeJedna země, jeden domov Tři vrchy z prostředí Českomoravské vrchoviny představuje onu důvěrně známou a jedinečnou atmosféru Vysočiny, ukazuje její typické rysy a přibližuje pohledy a postoje lidí, kteří zde pracují a žijí.
Ve filmu kromě krajiny samotné promluví také Matěj Kolář o Čeřínku a Čertově Hrádku, Marta Uhlířová a Jiří Chadim o životě v Novém Rychnově, restaurátor Jaroslav Benda o obnově vzácných artefaktů této části Vysočiny, Tereza Hašková o vytváření originálních prvků v krajině a umocňování atmosféry výjimečných míst, Vratislav Moudr o dravcích, Jan a Petra Rabellovi o výjimečnosti sklárny Janštejn, Vladimír Tomšík o fenoménu Horní Dubenky, Jaroslava Čevelíková o poezii Popelína a Alfred Habermann o kovářském umění a jeho blízkém vztahu k Javořici. (StressMode)