Česká Kanada vypravuje

• angličtina Czech Canada Narrates
Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko, 2020, 32 min

Česká Kanada vypravuje pojednává o vrchovině rozkládající se na jihu České republiky mezi Jindřichovým Hradcem a Slavonicemi a životní zkušenosti jednoho člověka s ní spojenou. Hovoří o vzácném tichu na pomezí tří zemí – Čech, Moravy a Rakouska. Přibližuje dobrodružství a opravdovost, jež lze v končinách opuštěného pohraničí stále ještě zažít. Poetickým ztvárněním, které výjimečným způsobem namluvil herec Ondřej Vetchý, ukazuje její krásy a v náznacích zmiňuje i její pozoruhodný historický vývoj. (Artinii)

StressMode

Tak po shlédnutí celé "trilogie" Petra Pokovby o krajině a vztahu k ní konečně sepisuji dojmy z této dokumentární prvotiny. Přiznám se, že autor je velice dobrý kamarád, nicméně kritika mu nic nedělá, právě naopak ho posouvá a stejně už jsme to prodiskutovali ze všech možných úhlů. Kvůli vzestupné tendenci Petrových dokumentů jsem upravil skóre. Je mi to líto :D Plusy: Krásné záběry na známou krajinu z netradiční perspektivy, pěkná hudba, Ondřej Vetchý, Relaxační podmanivý text a vyprávění Mínusy: Petr chtěl vystihnout krajinu jemu tak blízkou a jeho osobní vztah k ní. Proto je zvláštní sázka na záběry z dronu. Pokud nemá Petr schopnosti supermana, pak mi to takový smysl nedává. Taky tu máme velice osobitý, originální, literární a poetický způsob vyjadřování myšlenek, kterým je Petr typický, bohužel pro běžného smrtelníka je text velice neuchopitelný a se střídajícími se obrazy a hudbou navíc mizí synchronicita mezi tím co vidíme v obraze a co slyšíme. Člověk co se snaží vnímat všechny roviny naráz, by mohl mít během chvíle těžkou hlavu. Nicméně, pokud tomu šanci dáte, necháte na sebe dýchnout atmosféru, nebudete se snažit vše pobírat slovo od slova a nenecháte se rozhodit ne vždy padnoucím sountrackem, je z toho velice příjemná záležitost a upřímně jsem hrdý, že se mohu z takto cílevědomým a inspirativním tvůrcem znát. Člověk se může nechat jen inspirovat. Každá cesta někde začíná a tato rovnou v oblacích! ()