Najlepší gangster

• Česko Nejlepší gangster (viac)

„Nezáleží na tom, koho znáš, ale koho zabiješ“ – tak zní podtitul druhého hraného filmu Paula McGuigana z roku 2000. Do té doby nepříliš známý Paul Bettany vytvořil strhující kreaci bezejmenného mladého gangstera, jenž odstraní svého bosse (David Thewlis) v krví prosyceném londýnském podsvětí konce šedesátých let. Jedna zvlášť nezapomenutelná scéna: Bettanyho narcisistní gangster si svléká a pečlivě skládá svůj módní oděv. Poté se obrací ke své oběti, aby ji zmučil a zabil. Mučení je nafilmováno z pohledu oběti, která střídavě ztrácí a znovu nabývá vědomí. Jedná se o skutečně husarský kousek, mistrovsky pojmutou, originální scénu. V této poutavé sondě do psychiky zločince se ve vedlejších rolích objeví například Malcolm McDowell či Saffron Burrowsová. (oficiálny text distribútora)

swamp

Režisér Paul McGuigan je pro mě zvláštní postavou. První, co jsem od něj viděl, byl jeho debut Acid house. To jsem však ještě nevěděl, co je vlastně zač. Druhý film, co jsem viděl, byl vlastně jeho pátý Lucky number Slevin. Od té doby jsem se o něj začal zajímat. Romantika Wicker park mě absolutně překvapila..výborná love-affair od pána, co umí parádně gangsterky?! A co ten přechod od šíleného Acid house?! Pak ale přišel Gangster No. 1 a bylo mi jasno..ten přerod od šíleného rámce k trochu jinému schématu (i když pořád trochu šílenému) je zcela patrný a téměř bych řekl, že předpovídá právě jeho pátý film. Uff..trochu jsem se zamotal. :D Malcolm McDowell jakoby trochu přenesl atmosféru A Clockwork orange a Paul Bettany se rozhodně McDowellovým výkonem v Kubrickově filmu inspiroval. A nebylo to naškodu. A co vlastně film? Prostě se podívejte. ;) ()

choze

"Co je to?" - "To? To je moje oblíbená sekyrka." První dvě třetiny jsou fajn, byť nijak výjimečná gangsterka o mladém ostrém gaunerovi, co se dere nahoru. Pak se rozjede do té doby naznačovaná psychopatičnost hlavního hrdiny - což má bohužel podobu rozpatlané krvavé vraždy a hrdinova blábolení. Message chápu, ale ani z něj, ani z ničeho ostatního ve filmu si na zadek nesedám. Dobří Bettany a Thewlis, přehrávající McDowell a krásná Burrows. ()

RomanHyde

Tento snímek nepovažuji za jednu z dalších gangsterovek a už vůbec jej nesrovnávám s Pulp Fiction či podobnými filmy. Pro mne je Nejlepší gangster hlavně studií pokřivené osobnosti, která nachází ukojení a uspokojení v násilí, týraní a utrpení druhých. Není to pouze o zlé postavičce, která kosí všechny kolem a čpí zlobu a strach tamtéž, ale je to také o vnitřně nešťastném člověku, který se prostě jinak neumí projevit, nikdy k tomu nedostal příležitost a v tomhle prostředí tvrdých loktů vyrostl. Sám však na konci zjistí, že živnou půdou pro jeho agresi je protitlak, jenže ten když se nedostává, je bezbranný. Tohle je velmi důležité poučení pro všechny, kteří se s podobným typem člověka ve svém životě potkají, respektive si jej povolají do svého života, aby na sobě vzájemně zažili určitou zkoušku. Pouze vědomý člověk ví jak se zachovat v daném okamžiku. Ti nevědomí trpí. ()

Shit

Kupodivu docela dobrá a hlavně celkem drsná gangsterka. Sice sem zprvu měl dojem, že se mrtvolně vybledlej Paul Bettany na roli gangsterskýho zmetka moc nehodí, ale když tam pak mučil se svojí oblíbenou sekerou a pouštěl hrůzy, tak sem změnil názor a nakonec mi do role sed celkem slušně a navíc měl docela výhodu v tom, že toho moc nenamluví a celý to komentuje jeho starší já v podobě Malcolma McDowella a ten má hlas fakt až nepříjemně drsnej. Škoda akorát celkem stupidního konce a že se to nezabývá něčim jiným než obvyklým růstem bezvýznamnýho poskoka na velkýho gangstera, ale i tak se mi to hodně líbilo ()

Aluska88

Zdařilý portrét do života anglických Mafiánů, kteří si rádi vyprávějí Historky z podsvětí:) Paul Bettany je se svým pronikavě modrookým pohledem, drsným charakterem a "vybranými" chladnokrevnými způsoby dokonale mrazivý. Jeho "vyspělá" verze v podání Malcolma McDowella neztrácí nic ze svých osobnostních kvalit. Já osobně byla velmi potěšena a překvapena geniálním dabingem Jana Vlasáka coby jeho hlasem. Místy mi svými kvalitami a jeho provádění příběhem připomínal styl Sin City. Dost možná jeden z těch filmů, kdy hodnotíte větším počtem jen díky fenomenálně ztvárněným postavám. Mě se Nejlepší gangster líbil, a právě díky výběru herců nemohu hodnotit jako průměr. ()

• Jamie Foreman je syn skutečného gangstera Freddieho Foremana. (Terva)
  • Postava Freddyho Mayse vznikla podle skutečného gangstera Frankie Frasera. (Terva)