Chci slyšet, co jsem nikdy neslyšel

(TV film)

Dokumentární film o českých skladatelích soudobé hudby... Miroslav Srnka se zamýšlí nad tím, co je pro něj jako pro skladatele největší satisfakcí a jak pracuje se zvuky, které ještě nikdy nikdo neslyšel. Poznáváme jej jako skladatele i jako pedagoga na Hochschule für Musik und Tanz v Kolíně nad Rýnem. Jsme svědky provedení jeho díla Standstill pro cembalo a orchestr, které v loňském roce uvedl ve světové premiéře Gürzenich orchester Köln. Michal Rataj je široce rozkročen mezi hudebními žánry. Dokument mimo jiné sleduje jeho diametrálně odlišné projekty- premiérové uvedení klavírního koncertu MOVIS na Pražském jaru v interpretaci Iva Kahánka a České filharmonie a proces ozvučení pavilonu goril v pražské ZOO, kde mohou návštěvníci zažít iluzi džungle. Eliška Cílková zahajuje svůj proces skládání vždy na papíře. Co prožívá, když slyší skladbu naživo a může ovlivňovat její interpretaci, jako v případě Smyčcového kvarteta č. 4, který nastudoval slovenský Spectrum Quartett? Pro Petera Grahama a Ivana Palackého, kteří tvoří Duo Palagrachio je posluchač stejně důležitý jako interpret. Soudobá hudba podle nich potřebuje virtuózní posluchače, pro které pořádají „koncerty s volným průběhem“, kde se kromě varhan rozezní například i pletací stroj. (Česká televize)

Marze

Úplná dodekafonie. Je obdivuhodné, jak to hudebníci dokáží z not zahrát když nejde o improvizaci jako v jazzu. Ale někdo talentovan se podívá na notovou partituru a hned slyší hudbu. Hudebník říká, že mu kamarád řekl po koncertě "koncert mu připadal jako když se někdo hrabe ve dřezu, což byla pro mě pochvala". Lze to brát jako jistý estetický zážitek. V třetí části se mi líbila imitace  pralesa ze čtrnácti reproduktorů. I když nevím jak v kamerunském pralese, ale třeba v amazonském  uslyšíte spíše zvuky cirkulárky, houkající sanitky a zubní vrtačky. K shlédnutí zde  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14280032643-chci-slyset-co-jsem-nikdy-neslysel/ ()

Anianna

Zaznamenávat zvuky do not nevidím jako smysluplné, resp. umím si to představit jako doprovod k obrazové části, ale jít na koncert "zvuků"? To ne. Nicméně věřím, že dokumentární vstup do takto pojímané hudby může být pro někoho zajímavou ochutnávkou. ()