Technické klenoty

Hornictví (E01)

(epizóda)
Česko, 2024, 26 min

Miroslav Táborský (sprievodca)

Jak se vyvíjely technologie používané v dolech a jakých inovací v tomto ohledu dosáhli naši předci? V prvním díle nového dokumentárního cyklu o technických památkách nás Miroslav Táborský provede třemi významnými středisky průmyslového odvětví, které bylo pro prosperitu naší země vždy stěžejní. (Česká televize)

rakovnik

Nový seriál dle mého gusta. Technické památky rád navštěvuji  a ty hornické nejraději. Ostatně, byl jsem ve všech dnes prezentovaných místech, na Majrovce vícekrát. Hezké záběry doplněné archivními ukázkami a pěkným komentářem. ()

Marze

Psal jsem bakalářskou práci na ukáčku jak se měnila krajina při těžbě nerostných surovin v 19. a na počátku 20. století na Kladensku, v Českém krasu a Mostecku se spoustou map. Dokument o dolování se soustředí spíše na technické parametry těžby a je na České televizi  ke shlédnutí zde  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15286118447-technicke-klenoty/222562264090001/ ()

Anianna

Dost povedený dokument. Hornictví máme v DNA, utvářelo po staletí naši krajinu, měli bychom o něm něco vědět. Ve filmu jsou použity archivní fotografie i černobílé filmy. Pan Táborský kromě faktických informací o několika lokalitách seznamuje diváka i s událostmi, které důlní činnost způsobila. Nevěděla jsem, že právě u nás došlo k největšímu důlnímu neštěstí. Zaujalo mě toho hodně, třeba koně pod zemí, chundelka nebo způsoby těžby. Obrazovou stránku působivě dotvořila hudba, často spíše takový mix zvuků, které připomínaly hluk strojů. A Táborskému role průvodce moc sluší. ()