Přehrady na řece Verdon

(TV film)
  • Francúzsko Gorges du Verdon : Les défis du plus grand canyon d'Europe (viac)
Francúzsko, 2022, 54 min

Okolí řeky Verdon je jedno z nejnavštěvovanějších míst Francie. Inženýrům se podařilo řeku s největším kaňonem v Evropě na několika místech přehradit, díky čemuž zásobuje okolní oblast obnovitelnou energií... Verdonská soutěska se nachází v Provence a je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst ve Francii. Stala se památkou francouzského přírodního dědictví a díky své velikosti je také nejvelkolepějším kaňonem celé Evropy. Tato přírozená megastavba vznikla před více než 200 miliony let. O mnoho později dokázal člověk zkrotit a ovládnout její nezměrnou divokost a vytěžit z ní naprosté maximum. Soutěska nejdříve sloužila jako kanál, který zásoboval okolní města vodou. Později v ní bylo vybudováno pět velkých přehrad, přičemž během stavby každé z nich bylo nutné překonat specifické překážky a vyřešit osobité problémy. Vydejme se společně do francouzského Provence a odhalme tajemství zrodu soutěsky, ale i moderních staveb, které v ní dnes stojí. Zjistíme, kdy a jak vzniklo jedno z nejkrásnějších míst Francie a jakými způsoby inženýři a stavitelé z různých období historie dokázali využít všech předností řeky Verdon. (TV Prima)

Anianna

Tak přesně tohle má dokument o technických stavbách, popř. architektuře, poskytnout. Atraktivní záběry, zajímavé informace, souvislosti, srovnání, vizualizaci, animaci... Film má být tak názorný, že mu porozumí laik. Když jde navíc o vodní díla v Provence, nemohu než chválit a chválit. Opakuju se - Francouzi takto tematicky zaměřené dokumenty prostě UMĚJÍ!  Budu se muset do té části Provence jet podívat. Nádhera! ()

Marze

Ve Verdonském kaňonu v Provence jsem byl, ale nevěděl jsem, že má kraj takový nedostatek vody a z kaňonu vede potrubí až 80 kilometrů. Dokument na televizi Prima Z|oom. ()