Palma nedotknutelných

všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny
Československo, 1962, 12 min

bratr.Milan

Zatím nejlepší z krátkých dokumentů Hanzelky a Zikmunda z cesty po Cejlonu v roce 1962, který jsem viděl. Odehrává se na nejsevernějším Jápanánském poloostrově a skrze palmyrovou palmu podává kritiku nesmyslného hinduistického kastovního systému. Ukazuje nám Tamilce z palmyrové vesnice. „Celá jejich osada je darem palmy. Na palmových sloupech sedí konstrukce z tvrdých palmových trámů, svázaných palmovým provazem. Pletivo palmových listů drží na palmových řapících. Z palmy je košťátko zastrčené za trámem, z palmy je vějíř i rohože na spaní, nákupní kabely i prostorné rohože na dvorku, kde se na slunci suší maniok. Z palmových listů a provazů je i plot kolem každého stavení. Palmyra dává člověku domov a lože, dává mu jíst a pít, dává mu všechno.“ Nikdo z nás už dnes nežije v tak úzkém spojení z přírodou, a přesto Tamilové jako v ráji nežijí. Svazuje je hinduistický svět kastovního zřízení. Existuje tu množství po sobě jdoucích kast, ty vyšší se štítí těch nižších a přesto žijí z jejich otrocké práce. Nízká kasta thatcherů pracují jako tesaři, otesávají palmy, jsou nedotknutelní. Vyšší kasty se jich prostě ani nedotýkají. Muži kasty Nalava sbírají palmové víno „Toddy“ kvašenou šťávu z květů palmy. Příslušníci podkasty Pahlů otročí na poli a zakopávají staré palmové listy do země jako hnojivo. Pahlové a Nalavové spolu s rybáři živí celý severní poloostrov Cejlonu a přece nesmějí do chrámu, nesmějí čerpat vodu z veřejných studní, nesmějí do čajoven, k holičům z vyšších kast a dokonce ani jejich prádlo se nesmí mísit s prádlem urozenějších. Košíkáři jsou také opovrhovaní, jejich práce je opovrhovaná, protože surovina pochází z nedotknutelné palmyrové palmy. Jak ironické, palma která je všechny živí a lidé, kteří ji opracovávají, jsou opovrhovaní. Přidám tu svoji osobní zkušenost. Před pár lety jsem žil určitou dobu v Itálii v domě s několika mladými Indy. Jeden z nich Sidžou (nevím jak se jméno správně píše) pocházel z odlehlé pralesní vesnice, kde ještě před 15 lety neměli ani elektřinu. Dnes tam mají téměř všichni chytré telefony a natáčejí videa z pralesa, které dávají na YouTube. Vývoj v Indii jde nepřirozeně rychle kupředu a v této vesnici přeskočili ze středověku rovnou do věku informačního. Sidžou je přirozeně fyzicky silný a odolný kluk, neuvěřitelně pracovitý a učenlivý. Jako by to byla jeho přirozenost pracovat a sloužit druhým.Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že ti kluci jsou z různých kast. Někteří se chovali trochu jako šlechticové a druzí jako sluhové. Nebylo to poznat na první pohled až po nějaké době života s nimi mi to došlo. I když už nejsou v Indii a žijí v Evropě, tak stále je v nich nějak zakořeněný ten kastovní systém. ()