Očím skryté

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Animovaný / Krátkometrážny
Česko, 2023, 27 min

Co skrývají slavné středověké malby pod vrchní viditelnou vrstvou? Animovaný dokument přibližuje proces tvorby středověkých Mistrů oltářů na pozadí průlomové výstavy Národní galerie Praha... K nejkrásnějším a nejcennějším obrazům na stěnách Národní galerie v Praze patří malby středověkých mistrů, Mistra Theodorika, Mistra Třeboňského oltáře a dalších. Díky moderní metodě IRR, používající infračervené záření, je možné odhalit na stovky let starých obrazech podkresbu, okem neviditelnou spodní vrstvu, a tím se doslova podívat dávným autorům pod ruce. Nově objevené detaily naznačují, jak fungovala středověká malířská dílna i jaký byl vztah objednavatelů a zhotovitelů výjimečných děl. Natočené detaily obrazů ve spojení s unikátními snímky podkreseb znovu ožívají v animovaném dokumentu režisérky Marii Procházkové... Film, který má nyní televizní premiéru, vznikl pro ČT Art ve spolupráci s Národní galerií Praha, v produkci Hausboot Vladimíra Lhotáka a za podpory Státního fondu kinematografie. (Česká televize)

Anianna

Edukativní charakter dokumentu dává najevo, komu je určen. Pokud navíc čtete, že vznikl ve spolupráci s Národní galerií pro ČT Art, je jeho zacílenost prakticky definována - uzoučký okruh diváků z už tak nevelké množiny milovníků středověké malby. Umím si představit, že dokument běží jako smyčka na výstavách středověkého malířství nebo jako výukový materiál na vybraných uměleckých školách. Samozřejmě, kdybych to chtěla hodně odlehčit, pak je nejpřínosnější pro padělatele. Mně se deskové obrazy nebo nástěnné malby z období gotiky vždy líbily, takže jsem dokument vnímala zejména vizuálně. Ta metoda odhalující podkresbu šla mimo mě. Navíc se v komentáři stále opakovaly stejné informace. Kratší komentář a výraznější dobová hudba by snímku prospěly. ()