Písně z Gurre

(koncert)
Hudobný
Česko, 2023, 106 min

Brilantní provedení Schönbergova monumentálního díla v pražské Státní opeře... Arnold Schönberg zkomponoval Písně z Gurre na text J. P. Jacobsena o tragické lásce dánského krále Waldemara a jeho milenky Tove Lille zavražděné z žárlivosti královnou Helvigou. Skladbu instrumentoval pro monumentální orchestrální i vokální aparát: pět pěveckých sól, vypravěče, mužský a smíšený sbor a obrovský orchestr čítající 25 dřevěných dechových nástrojů, 25 žesťových nástrojů, čtyři harfy, celestu, 16 různých bicích nástrojů (včetně železných řetězů) a mimořádně početnou smyčcovou sekci. Každé provedení tohoto mistrovského díla prokomponovaného do posledního detailu je tak skutečně ohromujícím zážitkem. Této jedinečné příležitosti se chopil šéfdirigent SOČRu Petr Popelka, v době provedení Písní byl totiž rovněž šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru a v tomto unikátním projektu propojil obě svá svěřená tělesa. Petr Popelka se etabloval jako jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších dirigentů své generace. Od sezony 2024/2025 se stane šéfdirigentem Vídeňských symfoniků... Písně z Gurre se po světové premiéře v roce 1913 dočkaly 9. června 1921 i české premiéry, která se konala právě v pražské Státní opeře (bývalém Novém německém divadle) pod taktovkou Alexandra Zemlinského. Monumentální dílo se tak do prestižního pražského sálu vrátilo po více než sto letech. (Česká televize)

radektejkal

To se nedá kritizovat, to se musí vidět. Popelka je mág a dalších 250 muzikantů (někdo to spočítal, jen nevíme, jestli včetně Popelky nebo bez něho), Komu by se to nelíbilo! Sprächgesang se mi líbil! Jako teenager jsem si koupil "Verlärte Nacht", už nevím jestli v NDR nebo Supraphonu; myslím, že i tehdy začalo mé proti-mozartovské tažení. ()

Marze

Dokument na Ceske televizi Artu. Tohle dilo je velmi obtizne zahratelne. Ucil jsem se sedm let na klavir, ale tito hudebnici jsou talentovani ubermenchen. ()

Amonasr

Vůbec by mě nenapadlo, že Schönbergova hudba může být tak monumentálně strhující. Úžasné provedení, úžasný zážitek. ()