Americký pilot za letu neuposlechne rozkaz a shodí velký náklad potravin hladujícím utečencům ze Středního východu. Z obavy před publicitou se ho představitelé amerických vzdušných sil snaží dostat do ústraní. Pověří ho novou úlohou - strážit prezidentovu speciální kufřík s počítačem na spustění nukleární války. Když se prezident se svým novým strážcem aktovky vrací z konference do hotelu, přepadnou je teroristé a zmocní se kufříku. V přímém televizním přenosu požádují prezidentovu sabevraždu, jinak odpálí jadernou raketu na Washington. (oficiálny text distribútora)

Divočák

Docela příjemné videobéčko ve stylu Smrtonosné pasti nebo Přepadení v Pacifiku. Na Lundgrenovy starší filmy to sice nemá, ale v roce 1997 se na tohohle statného Švéda pořád ještě dívat dalo a i když je menší rozpočet docela vidět (většina filmu se odehrává uvnitř nějakého bunkru), film nenudí a ke konci má dokonce i slušný tah na branku. Autoři se sem tam vytáhli s dobrým nápadem (Mount Rushmore never more;)) nebo hláškou ("Koukejte chlapi, nějakej kosmonaut nám otvírá dveře!") a dobrý záporák každému filmu jenom pomůže. Co naopak Top Secret hodně táhne dolů je minimální akční rádius. Jasně, sem tam někdo na někoho vystřelí, ale na podobný film je to opravdu málo a když už dojde k souboji muži proti muže, nastává to pravé utrpení připomínající gladiátorské zápasy poloochrnutých důchodců. Jak může takhle blbě a toporně u sobojů vypadat někdo, kdo dřív vyhrával turnaje v Kyokushin karate, opravdu nechápu. Škoda jen, že od tohohle filmu to šlo s Dolphem už jenom dolů. Podobný konec jsem mu rozhodně nepřál. P.S. Taky vám připadá záporákova smrt jako citace Burtonova Batmana? ()

Acrobat odpad!

Málokedy máte stav beztiaže v mozgových závitoch, lebo vidíte Dolpha behať v alobale rovno pri štarte nukleárnej rakety. A to nie je všetko. Vrhne sa proti automatom do otvoreného priestoru, strechy amerických miest sú ako diaľnice a kopa ďalšieho. A už som spomenul, že ani 10 sekúnd nestačí a ešte 2 sekundy pred odpočítaním dôjde prúd, ktorý generátor zapne o 0,5 sekúnd ? A toto a ešte veľa ďalšieho sťaby prvotriednej akcie Vás čaká pri tomto snímku, ktorá jeden flash venoval aj Einsteinovi. "Ľudská hlúposť..." (videné 12.11.2018, YT) ()

sniper18

Je to úplne priemerný akčný film s Dolphom Lundgrenom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o vojakovi, ktorý kvôli zhodeniu zásob hladným civilistom dostane za trest nosiť prezidentov kufrík s odpaľovačmi pre jadrové rakety, ale zmocnia sa ho teroristi, ktorí sa ho chystajú použiť a tak vojak urobí všetko preto, aby ho získal späť. Spracovanie sa mi tiež páči, už od úvodu pôsobí dobre, je tu viacero zaujímavých prvkov ako využívanie hlasov alebo pomerne originálna požiadavka od prezidenta. Po dobrej prvej polovici sa začne variácia na Prepadnutia a Smrtonosnú pascu, čo mám tiež rád, takže celkovo na mňa príbeh pôsobí viac než dobre. Akcie tu nie je až tak moc, ale nakoniec to ani nepovažujem za zápor, kedže sa moc nevydarila. Ešte zo začiatku pôsobí dobre, automobilová naháňačka je originálna a dobre zvládnutá, ale ked´ sa dej prenesie do nukleárneho sila, tak už akcia v ničom nezaujme. Prestrelky sú na najobyčajnejšiej úrovni, nudne natočené, bez jediného nápadu alebo aspoň dobre natočeného zásahu a o súbojoch platí to isté, sú pomalé a prakticky bez choreografie. Ale aspoň hlášky behom akcie sú na tom dobre. Technickú stránku filmu môžem celkom pochváliť, nie je ničím výnimočná, ale potreby filmu bez problémov spĺňa. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak Lundgren pôsobí veľmi dobre, vedľajšie postavy tiež nesklamú, ale záporáci sa mi vôbec nepáčia. Myslím si, že Top secret mal potenciál zaradiť sa medzi najlepšie Lundgrenove filmy, ale nedostal sa ani len do priemeru. Príbeh, hlavný hrdina a technická stránka je bez problémov, ale všetko kazí nudná akcia a ani záporáci nepomáhajú. A pritom lepšiu akciu má Lundgren aj vo svojich nových nízkorozpočtových filmoch. Je to škoda. Objektívna kvalita filmu- 50%, film sa páči mne na 56%. ()

Lacike

Prva polovica filmu je dost slusna. Vyzera to ako klasicka variacia na Die Hard s hrdinom bojujucim s protivnikmi v uzavretom priestore. Dolph Lundgren mal este dobru formu, vyzeral skvele, cely cas je vysmiaty a k tomu neustale vtipne hlaskuje. Dost ma zaujala netradicna autonahanacka po strechach budov, ktora je kvalitne prevedena a aj natocena. Lenze v druhej polovici sa film presunie do nejakeho raketoveho sila a na scenu nastupi nuda. Pôsobilo to na mna jak keby tvorcom dosli napady a asi aj peniaze na akciu a tak vo zvysku filmu ma Lundgren uz len 2 bitky a sem tam niekto po sebe nudne vystreli. Bitky po choreografickej stranke nie su nic extra, ale aspon pôsobia vtipne. Zaporak bol dost trapny kyklop a Roy Scheider sa tam obcas zbytocne mihne. Takze vysledkom je becko, ktore sa zacne slubne, ale v druhej polovici mu dôjde dych a zacne nudit. Film by som odporucil len fanusikom Dolpha Lundgrena, ktory tu skvele hlaskuje a ostatnym odporucam si na youtube pustit tu jednu dobru nahanacku. 4/10. Aktualnych 41% mi pripada tak akurat. Odporucam si precitat komentar od Wacoslav1. ()

choze

Zajímavá věc. V dubnové Cinemě z roku 1996 se píše, že Sylvester Stallone by měl v nejbližší době podepsat smlouvu na nukleárně teroristický thriller A Man with a Football. Sly ale žádný takový film neudělal a rok po této zprávě bylo natočeno lundgrenovské nukleárně teroristické béčko PEACEKEEPER, ve kterém Lundgren musí chránit "Football", kufřík s kódy pro nukleární hlavice. Vzhledem k časové shodě a s přihlédnutím k faktu, že žádný jiný film o "Footballu" předtím ani potom nevznikl, mě logicky napadá, že jde o tentýž projekt a nezbývá mi než Slyovi k odřeknutí účasti pogratulovat, protože kromě vyjednaných 20 milionů o nic nepřišel. Po příjemném rozjezdu s teroristou laškujícím po telefonu Lundgrenovým hlasem s jeho starou a s krásně komiksovou automobilovou honičkou po střechách domů (kterou se Nolan možná inspiroval v BATMAN ZAČÍNÁ) film upadne do nudné videovykrádačky SMRTONOSNÉ PASTI (Lundgren likviduje teroristy v jimi obsazeném raketovém silu), ze které se už do konce nevyškrábe. Ale určitě to patří k těm lepším pozdním Lundgrenům a k těm lepším titulům z produkce Nu Image, která naše videopůjčovny zásobuje všemi těmi KROKODÝLI, PAVOUKY, OCTOPUSY, SHARK ATTACKY a také hrůznými videopočiny JCVD a Stevena Seagala. Roy Scheider se po TERČ: PREZIDENT USA opět mihne v roli amerického prezidenta. ()

• Lundgrenov honorár bol 2 500 000 dolárov. [Zdroj: IMDb] (m.a.t.o.)