Křivák se skalpelem

• Veľká Británia Bad Surgeon: Love Under the Knife
Veľká Británia, 2023, 2 h 40 min (Minutáž: 48–58 min)

Doktora Paola Macchiariniho proslavily revoluční transplantace průdušnic s kmenovými buňkami. Jeho objev má ale háček: umírají mu pacienti. (Netflix)

EvilPhoEniX

Výborný True Crime Document, podobný Tinder Swindler, akorát z medicínského prostředí. Dr. Paolo Macchiarini je světoznámá kapacita, pracuje v nejlepší nemocnici na světě ve Švédsku v Karolínské nemocnici, léčí světové lídry a je proslaven díky revolučnímu pokroku v medicíně. Transplantace umělé průdušnice, má to však háček, umírají mu pacienti! Inteligentní chlap s tváří George Clooneyho, který je považován za hvězdu, sám se prohlašuje za boha, ale ve výsledku je to podvodník, manipulátor a vrah! který oklamal úplně všechny od pacientů, po kolegy chirurgy i své milenky. Nejlepší je hned první díl, který je nejvíc shocking a rozhodně z toho všeho mrazí. Pacienti sice transplantaci průdušnic po operaci přežijí, jenže v následujících dnech se jim přitíží a následuje smrt ( " Vykašlávala kusy masa ven!!). Netflix tyhle dokumenty zkrátka umí a když je k dispozici lákavý námět, je z toho většinou pecka. Tohle za vidění rozhodně stojí. Konec je klasicky k nasrání ( Krytí klinikou je k neuvěření). Opravdu další z řady příběhů, kde se divákovi otvírá kudla v kapse. 8/10. ()

Skeksis

Človek vo veľmi veľkých mukách už súhlasí s kadečím. No dať sa na nejakú umelú rúru, ktorá má akože nahradzovať tvoj hrtan, lebo celý ti ho až po pľúca vydrbajú z hrude... To už je iba napísané nonsens. Nejaký škaredý šúľok umelej hmoty, vraj obalený kmeňovými bunkami, by mal zabrať na milióny ľudí, lebo vlastne neviem prečo. Kmeňové bunky na umelej hmote - drbe? Aj keby takáto absurdita fungovala, tak iba niekoľko rokov kvôli plastovej espirácii... ()

Habanera

Pozoruhodný námět, ale šitý horkou jehlou. Spíše, než věnováno psychopatickým rysům a hlubšímu zkoumání důvodu, proč se dopouštěl tak ohavných činů, je zde v popředí kladen důraz na prožitek lidí, které ho znali. Po vlně úžasu a euforie, přichází procitnutí, zděšení a opovržení. Chyběl mi zde pohled psychiatra a také pohled soudu, ale chápu z části i to, že téma je pořád čerstvé a citlivé a snad se v budoucnu dočkáme odpovědí, které nám v teto skládačce ještě chybí. ()

mysak.pitlik

Dokument o lékaři s bájnou lhavostí, který nechává v bolestech umřít všechny své pacienty, v touze po tom, stát se Mesiášem. Chápu, že k dokreslení jeho osobnosti je důležitá linka s afektovanou plastikovou novinářkou, kterou oslnil jeho úspěch a peníze. Opravdová investigativní novinářka, která si nevšimne ničeho zvláštního u svého přítele, který je osobním lékařem Clintonových a Obamových, skoro zachránce princezny Diany, kamarád papeže a Putina a tak trochu agent CIA. Jenže mnohem víc by mě zajímalo, jak může v prestižní nemocnici jen tak voperovávat lidem do těla plastové trubičky. To si opravdu až po několika úmrtích všimli, že neproběhl žádný výzkum, žádné studie? Na základě čeho začal provádět ty operace? Kdo to všechno platil? Víc otázek to vyvolá, než zodpoví. ()

Djoker

Hippokratova přísaha dávno neplatí. Peníze a sláva vládnou i nemocnicím. Když se však z doktora stane řezník, tak jsou následky katastrofální. Dokument má dvě linie, protože Macchiarini podváděl nejen v lékařské, ale i vztahové rovině a obě jsou emočně velmi vypjaté. True crime Netflix vždy uměl, ovšem tady trefil další jackpot. ()