Příšera ze starého Soulu

• Južná Kórea Gyeongseong Keuricheo (viac)
Južná Kórea, (2023–2024), 11 h 32 min (Minutáž: 65–78 min)

Dvojice mladých se snaží přežít temné jaro roku 1945 a zničit přitom netvora, který se zrodil z lidské hamižnosti. (Netflix)

Mamlas

Prvních 10 minut prvního dílu bylo téměř dokonalých a plných sympatického brutálního násilí. Pak konec. Následoval asijský mix zdlouhavé vykecávací telenovely, pestrobarevného romantického dramatu, nudné divadelní hry, krvavého fantasy slasheru i typického akčního asijského bordelu se vším, co k tomu už všichni známe. Mix bez ladu a skladu. 90% vata, zbytek trocha přijatelného děje. Ačkoli se mělo jednat často o vážné věci, působilo to pořád jako asijská komedie. To jejich "herectví" už je holt takové dojebané. Jako celovečerák by to šlo, ale takhle, to ne. Pořád klikat dopředu, aby se přeskočily ty desítky minut šaškáren, nudy a blbých keců, to nejde. ↘️ 16% ()

Lighter

Seriál těží z faktu, že vychází z děsivých historických událostí a nebude náhodou, že koncept nemocnice silně připomíná klasická temná japonská anime. Výjimečně krásná So-hee Han je pro roli trpící bojovnice snad stvořena (Undercover) a nemáte problém ji věřit každou emoci. Skvěle napsané jsou i postavy hlavních záporáků, tedy paní Maedy (Cladia Kim) nebo podplukovníka Joong-wona (Jo Han-chul). Mezi další pozitiva patří audiovizuál, emocemi nabitá skvělá atmosféra a některé dechberoucí scény (např. pronásledování Tchesang). Mezi negativa pak mřížemi proskakující CGI mostrum, občasné nelogické chování vedlejších postav na straně Korejců a romantické sbližování hlavních představitelů, kdy jsou dialogy a scénář opravdu velmi špatné. Ve výsledku tedy velmi dobré, ale mohlo to být skvělé... ()

loki5

Některé věci jsou zde velmi fajn. Několik méně předvídatelných dějových zvratů. Herci jsou fajn a scenář také povětšinou dává smysl. Bohužel je tu i dost věcí co to dost sráží. Za prvé by to rozhodně potřebovalo tak o dva díly zkrátit. Vynechat zbytečné slowmo pasáže (Snyder o tom ví své). A taky bych trochu ubral na melodramatičnosti. Jinak Lady Maede je skvělá vosí královna. A konec se mi líbil hodně až na tu podivnou rvačku s přesilou. Docela mě vyděsila ohlášená druhá série, ale to bude pravděpodobně s jinými lidmi což je fajn. Za mě 75% ()

Daiker

Seriál mi připomínal trochu Strangers things.... Vojenské experimenty a monstrum, tentokráte z poválečné Jižní Korei. Postavy jsou sympatické, příběh průměrný. Monstrum mohli lépe trikově zvládnout. Hodně dílů je z vojenské základny a pořád se běhá dokola a utíká se před monstrem a některé scény jsou až moc melodramatocké.... Jinak celkově jsem spokojený a jediné co mi vadilo, že Netflix nesmyslně rozdělil sérii na 7 a 3 díly... ()

*CARNIFEX*

Chýba zaradenie do horor žánru, ktorý by sa tu bez problémov stratil. Prvé dve epizódy sú ako zo zlého sna. Najmä teda prvá, ktorá sa vlečie a prakticky nič záživné neponúka. Potom sa ale dej rozbehne, pričom pri nejakej siedmej epizóde tvorcovia opätovne zaradia ručnú brzdu. Prakticky tri nasledujúce časti sa nesú v podobnom duchu ako prvé dve, pričom posledná nie je zas tak grandiózna, ako by sa žiadalo, i keď za nudnú ju označiť taktiež nemožno. Dal by som aj štvrtú, no toto je zas klasický projekt od Netflixu, zbytočne ponaťahovaný, ktorý mohol byť bez najmenších problémov o 3-4 hodiny kratší. Samotná príšerka nie vždy spĺňa takú kvalitu prevedenia, ako by sa žiadalo, no gore vyslovene špatné nie je, pričom nie je ani veľká núdza o menšie prekvapenia v pomerne osviežujúcom námete dávnej, no zato pravdivej histórie o pokusoch na ľuďoch. Inak priemer za milióny? To sa "fakt oplatilo". ()

• Seriál měl rozpočet 54 miliónů amerických dolarů. (Vavča)
  • Japonské experimentování na lidech za 2. světové války má souvislost s reálnými historickými událostmi, tzv. Jednotka 731. Většina členů této organizace unikla za svoje zločiny těžkým trestům a pokračovala ve výzkumu biologických zbraní pro USA a SSSR. Po válce mnoho ze zajatých členů jednotky pokračovalo v prominentních kariérách v politice (na ministerstvu zdravotnictví), akademickém světě i obchodě. Japonsko neodškodnilo oběti experimentů ani jejich rodiny. (Vavča)