Proč právě my?

• angličtina Why Us? (festivalový názov)
Česko, 2023, 4 h (Minutáž: 40 min)

Šestidílná dokusérie sleduje během jednoho roku osudy čtyř rodin, jež čelí jedné z nejhorších ran, která může rodiče potkat: vážné nemoci svého dítěte. Z velké části se natáčelo na Klinice dětské hematologie a onkologie v pražské FN Motol, pracovišti světové úrovně, kde působí největší kapacity oboru. Seriál ale není výjevem tragédie a utrpení, přináší zejména naději. Česká republika se v oboru dětské onkologie dlouhodobě drží na světové špičce a velká část dětí, které by před dvaceti, třiceti lety neměly šanci na vyléčení, se dnes vrací domů zdravá a může žít plnohodnotný život. Zásadním tématem jsou vztahy podrobené mimořádně obtížným zkouškám a nedozírné hranice lidské statečnosti, síly a lásky. Seriál citlivě a s pokorou přibližuje vleklý zápas malých pacientů, jejich rodičů a obdivuhodné nasazení zdravotních týmů. Snaží se přimět k zamyšlení, že jejich odvaha a síla si zaslouží uznání i podporu a pokouší se přispět k detabuizaci tématu, které už při pouhém vyslovení budí hrůzu a nutí nás odvracet zrak. A to je přesně to, co naši hrdinové nepotřebují. (Česká televize)