Reprodukce 2.0

(TV film)
  • angličtina Reproduction 2.0 (festivalový názov)

V České republice je aktuálně 41 klinik asistované reprodukce. Jejich roční obrat dosahuje miliardových hodnot. Jde ještě o medicínu nebo o byznys bez etických pravidel? ... Umělé oplodnění od svého objevu vzbuzuje velké vášně, ale i racionální a opodstatněné obavy. Věda pomohla ženám a mužům, kteří by jinak zůstali bez dítěte. Společnost je za jedno, že jde o naplnění smyslu biologické podstaty ženy, potažmo páru. Samotní lékaři, sociologové, etici ale kladou otázky, na které nikdo neodpovídá, nebo jen částečně. Kde končí biologická potřeba rodičů, a začíná hazard se životem, zdravím? Zvlášť když věk příjemkyň embrya v rámci IVF strmě celosvětově stoupá? Kde končí zájem o zdraví plodu, a začíná novodobá eugenika s katalogem dětí na přání? Kde končí nutná potřeba darovaných pohlavních gamet, a začínají otázky ohledně toho, jak naložit s „přebytečnými” embryi? (Česká televize)

123Reny

Síla, že ještě tvrdí, že z umělka nejsou rakoviny a nejsou na to studie. Další poznatek - pokud chce ženská v ČR dítě sama nebo jen zmrazit vajíčka a nemá momentálně partnera (dárce spermatu) platí si vše... i to, co párům z reportáže hradila pojišťovna ...Je to hnus, ale byznys je byznys. ()

Lajan

Nedá mi to, abych si nepoložil otázku: Nejsou ty ceny nastavené tak vysoko proto, že klienti jsou ochotni dát cokoli?  Není to už zneužití klienta? A co české genomy, které putují do zahraničí? To také nikoho netrápí? Nejenže je to doba chaosu, ale i převrácených hodnot. Co bychom měli regulovat, na to kašlem a jiné, nepodstatné záležitosti až přehnaně regulujeme. ()

Petduk odpad!

Absolutně neobjektivní. Dle dat, které byly v dokumentu uvedeny, je v ČR mnoho párů, kterým se zjevně asistovaná reprodukce povedla bez problémů. V dokumentu se ale objevují jen páry, u kterých se vyskytly komplikace. ()

Anianna

Zdařilý dokument. Ano, jsme co se týče asistované reprodukce zemí bez dostatečné legislativy. A proč by to měli zákonodárci řešit, když ten obor sype? Je smutné, když se vydělává na lidech, kteří mají přirozenou potřebu mít dítě... Souhlasím s recenzí Lajan ()