Výkvět

(amatérsky film)
  • angličtina Blooming
Krátkometrážny / Experimentálny
Česko, 2023

Německé slovo „unheimlich“ popisuje pocit nejistoty, jehož příčina se nám ale zdá povědomá, až všední – jde o úzkost, která jako by nám nepatřila. Jedná se rovněž o emoce, které v divákovi vyvolává druhý surrealistický počin D. T. Křístka a Vojtěcha Veselého Výkvět. Proč se vykvétajících ran bojíme více než krve? Byli byste raději, kdyby vám z ucha vyrostla lilie, nebo kdyby vám upadlo? Je děsivější krev, nebo míza? (TKommander)

bujna2004

Tento surrealistický počin musím ocenit, hned se mi vybavil Švankmajer :) Ikdyž toto dílko nebylo zrovna můj šálek kávy (cigereta, plivanec...) a obecně si na experimentální filmy příliš nepotrpím, nezanevřel jsem, a sledoval dál. Animované květiny mě příjemně překvapili, chválím také kameru, zvláště na konci. Z atmosféry filmu sálal pocit nepříjemného horka. 3,5 / 5 ()

Adam Bernau

Ten s oběma očima byl docela dobrej. Ten jednooký bude taky dobrej, až se naučí mít výraz, i když se zrovna nemá nějak tvářit. A až se naučí zahrát uškrcenýho. Hudební doprovod asi ne vždy úplně dílotvorný. Odkaz na diskusi Amatérský film, náhodný moment z filmu před spuštěním na Yout, po spuštění titulek se vstupním moudrem, takže to ještě ani nezačalo a už mi bylo jasný, že to bude sračka. No, nebyla. Což se bohužel ukázalo už v prvních vteřinách. Živý herec vrátil naději, ale ne. Toto se mi nemohlo nelíbit. ()

• Premiéra filmu proběhla 27. října 2023 v mladoboleslavské Pluhárně. (TKommander)