fragre

Příběh posádky jednoho německého bombardéru pojmenovaného Dora. Vlastně to ani není tak překvapující, ale stačilo by vyměnit uniformy a letadla, a mohl by to být klidně dobový americký či britský film. Zde je ideologie rozpuštěna v příběhu, takže zde neuvidíte ani jeden Hitlerův portrét, žádnou prvoplánovou propagandu. Čačtí letci zde vzlétají proti nepříteli, prožívají chvíle vzrušení a strachu při leteckých soubojích, občas přistávají nouzově na břicho, jsou vynášeni se zraněními, prožívají deprese. Ale samozřejmě pocit povinnosti k vlasti a Kriegskameradschaft vždy převáží nad strachem a osobními problémy. Zvláště úvodní scéna, kde celé osazenstvo polního letiště vyhlíží, zda se Dora vrátí z letu, mi připadala jak vystřižená z nějakého britského filmu. Mezi jednotlivými lety pak posádka ve fešáckých uniformách nahání děvčata. Ano, i k milostnému trojúhelníku zde dojde. Příběh začíná na západní frontě, přesune se na východní a končí v severní Africe, kde posádka po nouzovém přistání musí bojovat o přežití v nehostinné poušti. --- Na internetu jsem se dočetl, že film nebyl v III. říši veřejně promítán. Ne snad kvůli nedostatečné ideologičnosti, ale kvůli tomu, že dějiny byly rychlejší než výroba filmu. Ten byl točen v r. 1942, leč dokončen v r. 1943, a to by přinejmenším pasáže ze severní Afriky připomínaly obecenstvu, že Německo již nevítězí na všech frontách. --- Ale opravdu nevím, jak ten film hodnotit. Je to nacistická propaganda, ale kdybych od toho odhlédl, tak na čtyři slabší hvězdičky by to bylo. ()