Mravokárný pohled se uplatňoval i ve veselých příbězích, v tomto případě o trojici propuštěných kriminálníků, které ani vězeňská převýchova nenapravila. Hodlají "vytunelovat" zemědělské družstvo, ale záhy zjistí, že nejdříve se musí vypořádat s tamními rozkradači. Není tudíž divu, že nakonec začnou hájit správnou věc a zaslouží se rozkvět společného hospodaření... V úvodních titulcích jsou portréty členů filmového štábu v podobě evidenčních karet. (oficiálny text distribútora)

Marthos

Kontroverzní osobnost režiséra Vladimíra Čecha je jednou z nejsmutnějších kapitol československého poválečného filmu. Natáčel špatné filmy ve špatných obdobích, družstevnické komedie nevyjímaje. Ta o (ne)napravitelných zlodějích vyniká snad jen hereckým obsazením, v němž se objevují také jména Vladimíra Menšíka, Jiřího Sováka, Josefa Kemra či Stelly Zázvorkové. Ani oni ovšem nedokázali překonat slabiny tendenčního scénáře a nepříliš invenčního režijního vedení. ()

E..

Nejsem moc velkej příznivec starších českejch filmů a vlastně ani ne moc současnýho českýho filmu a když jsem viděla rok 63, tak jsem byla poněkud skeptická. Začátek mě ale mile překvapil. Příběh o zlodějích, kteří jsou právě propuštěni a hned jdou na další "akci" byl ze začátku překvapivě dost ftipný. Ale někdy od půlky filmu mě to začalo docela nudit. Konec už jsem malinko vypouštěla. Ale musím uznat, že herci Vladimír Menšík či Jiří Sovák hráli skvěle. ()

ostravak30

On to byl takový zvláštní film, který byl na všechny strany. Já měl chvílemi pocit, že tohle ani komunisti nemohli pustit. Pozorný posluchač totiž zaslechne docela dost narážek na režim. Však také celý příběh o tom, kterak se dá v klidu rozkrádat družstvo aniž by to soudruzi mohli zjistit, vždyť je to v rodině a ve vesnici a každý z toho má prospěch. Však se říkalo: „Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu." Trochu mi to připomínalo komedii Příště budeme chytřejší, staroušku. Tam to sice bylo trochu jinak, zloději propuštění z věznice se snažili být poctiví, ale postupně zjistili, že kradou všichni. Nebyla to úplně oslnivá komedie, ale pár humorných hlášek se našlo a upřímně řečeno minimálně Sovák a Menšík nezklamou nikdy. ()

GIK

Perfektně udělané úvodní titulky. Nejlepší v dějinách kinematografie. Bez keců! Můžeme si prohlédnout tváře téměř všech, kdo se na filmu podíleli. Skvělý výkon Krejči. Výborná parodie na budovatelské písně v podání Krejča – Sovák – Menšík. Nadšení umělců zchladí komise: „A jinak se živit neumíte?“ Dobrý výkon i esenbáků, kteří vážně promluví k propouštěnému vězni, je z toho ale cítit komediální nadsázka. Skvělé hlášky: „Co najdeš dneska v trezoru? Kádrový materiály!“  „Ve Vejtonicích je zazobaný JZD.“ Stivínové to moc sluší i s krátkými vlasy. Menšík: „Pardon, kouříte?“ „Ne, jím.“ 15:40 – Tříska! Geniální komediální výkon všech herců na výroční schůzi: Deyl, navazuje Lohninský, perfektní dikce: „Já děkuju za udělení slova soudruhu předsedovi a slova se ujímám.“ „Von už je docela přeschůzovanej.“ Pak spustí Kemr a koncert pokračuje: „Soudruzi, u nás se krade! A ve velkym!“ „Navrhuju pětiminutovou přetávku. Za půl hodiny tady, jo, soudruzi?“ Hláška přiznávající pravdu: „Čuměj na televizi nebo si sami vyprávěj pohádky.“ „Já z toho nejsem moudrej.“ – „To není nic divnýho. Protos byl taky tak dlouho předsedou.“ „Voni by vážně mohli bejt ze shora, vždyť voni ničemu nerozumí.“ Další pravda: „Jak říká Jirásek: svět holt chce bejt klamán.“ Skvělý hlášky na politiku: „Musíš to chápat politicky!“ „Co nám to vykládáš? Ty si zase poslouchal rádio, viď?“ Zazní i vánoční koledy. Ke konci tempo vadne a hlášek ubývá. Symbolika: 14:18, 14:23 – all seeing eye v zednářské pyramidě; 14:22 – hexagram; 19:14 – svatozář; „Prodal jsem slivovici. 3 litry, 150 korun.“ – 3 x 6; 34:23 – Menšík, něco jako merkel sign; 1:06:17 – vánoční stromeček. ()

BigBang

Když obyčejní lidé jsou větší zloději než propuštění odsouzenci. Docela solidní průměrná komedie. Jen bylo nevkusné vybrat si takové téma pár let po 50. letech, kdy zemědělci byli šikanováni a trestně odsuzováni za neplnění plánu atd. Samozřejmě na druhou stranu tou dobou už se začal projevovat relativní růst životní úrovně českého venkova, což je asi reálné pozadí toho filmu. ()

• Natáčelo se v obci Plástovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)