Špionážní operace

• USA Spy Ops

Agenti zpravodajských služeb od MI6 po CIA vám dají nahlédnout do zákulisí špionského řemesla, operací za studené války a přípravy převratů. (Netflix)

Hvězdář

Obsahově se to zdá velmi slibné, ale provedení je bohužel, jak už to u spousty dokumentárních seriálů pracujících s emocemi bývá, velice povrchní. Problematika a okolnosti situací jsou vysvětleny strašně zjednodušeně, i tak ale zbytečně příliš rychle, takže není nijak těžké se velmi rychle v příběhu ztratit.. Hrané části působí až směšně a průvodní grafické prvky až stupidně, zatímco mnoho fakt zajímavých dobových záběrů zůstane nedostatečně okomentováno.Už v jiném komentáři zmínený pocit, že to vytvářel někdo bez většího zájmu o téma jen tak mimochodem, se u mě dostavil také. Škoda nevyužitých možností. ()

M.i.k.e

první epizoda sice nebyla nic moc, ale hned od dvojky se Spy ops rozjedou v solidní retro dokument mapující různé, svého času tajné, operace.  Nejzajímavější je rozhodně dvou díl Operace Boží hněv zabývající se honem Mosadu na lidi zodpovědné za smrt izraelských atletů na olympijských hrách. Tohle téma sice velmi dobře známe ze Spielbergova Mnichova, ale i tak bylo zajímavé sledovat jak moc věrně se těchto událostí Spielberg ve svém filmu držel...70% ()

Robbi

U některých dílů (především Operace Boží hněv) jsou z faktického hlediska velice povrchní, nepřesné až zavádějící - vypadají, jako by je tvůrci dělali na půl úvazku bez jakéhokoli zájmu. Ostatní neberou na ohled některé zřejmé pochybnosti - "my jsme se rozhodli, že to bylo tak a komu se to nelíbí, ať se nedívá". Jenže to by se seriál nesměl tvářit jako učební pomůcka. ()

Zeck

Tvůrci dotáhnou před kamery důležité účastníky jednotlivých operací a předvedou s nimi dokonalý chaos, kdy průměrný divák Netflixu, který nebude znát geopolitickou situaci 20. a 21. století, prostě chvílemi nebude tušit, o čem je řeč, proč se to děje a kde to vlastně jsme. Zkratkovitost si zde podává ruku s nepřehledností a neschopností chronologicky sestavit vývoj daných operací, jejich pozadí, příčiny a důsledky. Dvě nudné epizody, které jsou rozházené mezi ostatní, se věnují situaci v Afghánistánu, kdy čekáte, že to bude mapovat vývoj války a vše bude vrcholit skutečně zajímavou tajnou operací na dopadení bin Ládina. Ne, to by bylo až moc zajímavé, prostě uděláme příběh o tom, že někdo od CIA přistál vrtulníkem na severu země -> skok: Taliban je poražen. Epizoda dvě, někdo tam někoho rekrutoval a o tom "někom" se nedovíme vubec nic, konec. Polovina operací není ani dostatečně zajímavá na to, aby se o nich točilo, a ta druhá je tak mizerně natočena, že chvílemi zavání až lajdáctvím. Celá dvojepizoda se věnuje událostem v Mnichovu, ale tvůrci nejsou ani schopni ukázat, co přesně se na tom letišti pokazilo, proč ten plán nevyšel, prostě jen konstatují "nepovedlo se to". Chvílemi jsem měl pocit, že tvůrci neměli čas nebo chuť ani na důkladnou rešerši a prostě čerpali jen z toho, co jim řekla wikipedie. Možná jim křivdím, ale jejich dokument přesně tak působí. 50 %  ()