30 dní ve Skandinávii

Česko, 2022, 55 min

Třicet dní s desetiměsíčním synkem, dvěma psy a karavanem na cestě po Skandinávii nebude jen obyčejná dovolená, ale opravdová výzva a zážitek... To, že máte malé miminko, vám v cestování bránit nemusí. Neobvyklý český cestopisný dokumentární film 30 dní ve Skandinávii ukazuje, jak se dá přežít s kojencem dokonce v obytném přívěsu po cestě Dánskem, Norskem a Švédskem. Bez hotelů, kempů a luxusu. A že je to o to větší zážitek. (TV Prima Zoom)

Marze

Příjemně se mi na to z postele dívalo. Zdá se náklady v Norsku má rodina za benzín, trajekty, přejezd mostu ze Švédska do Dánska, pojištění a extrémně drahé potraviny, nemluvě o alkoholu. Zdá se, že jsou trochu introverti a upřednostňují přírodu před kulturou , tedy městy. Tak malé dítě z cesty nic nemá. První vzpomínky všichni máme od pěti-šesti let. Dánsko je pro mě jedna z nejvybydlenějších zemědělských zemí, ale Norsko má , na rozdíl od třeba krajiny francouzké z dalekými výhledy, krajinu tajemně roklovitou z výhledy jen několik desítek metrů. ()

William_

Až na neustálé řeči o únavě z větších měst se jedná o velice podařený dokument, který především díky neskutečně příjemnému vypravěči a cestovateli v jednom, dává divákům náhled na nezničenou přírodu a dechberoucí scenérie severských zemí. Tak příště snad bude i to Finsko. Úžasně prožitých a oku-lahodících 55 minut severské krásy. Dokument doporučuji. ()

in4mator

Dost nudné... Rychlé skákání z místa na místo, o kterých se ale divák velice nic nedozví. Nedokáže to člověka dostatečně vtáhnout a už je skok na jiné místo, které reprezentuje třeba jenom krátký záběr nebo sekvence fotek, do toho záběry na zbytek členů rodiny, které jsou většinou takové nějaké rozpačité... Je to opravdu spíš takový deník "kde všude jsme byli", ale zároveň je to takové artové, což by nemuselo být vůbec na škodu a vzhledem k tomu, že se vyhýbali městům i logické, ale působí to spíš jako prezentace pro rodinu a kamarády než dokument do TV. Nejvíc si asi zapamatuji, jak bylo všechno "epický", ale že by mě to nalákalo některá z uvedených míst navštívit, tak to zase úplně ne... A to myslím bývá účelem takových dokumentů, ale jak řekl sám autor, je potřeba to brát spíš jako "videodeník". Na některých místech jsem byl a určitě by se o nich dalo říct víc, než že byly "epický", stačilo by přidat např. pár údajů z informační cedule a hned to vzbudí větší zájem a pozornost, takto z toho všeho zbývá spíš "jenom" příjemný dojem z krásné severské přírody. ()

angel74

S přítelem jsme před několika lety podnikli dobrodružnou cestu pick-upem po Norsku a Švédsku. Měli jsme na to pouze 14 dní, ale viděli jsme podstatně víc z té krásné, nedotčené přírody než tahle rodinka hrající si na cestovatele. Vůbec nechápu, proč navštívili největší a nejznámější města obou zemí (o Dánsku se raději ani zmiňovat nebudu), když se chtěli vyhnout komerčním místům, kde obvykle dochází k velké koncentraci lidí... Koukat po většinu času na namachrovaného týpka a poslouchat, jak v jednom kuse žvaní o tom, že je tohle i tamto „fakt epický”, to mě opravdu nebaví. Vypravěč by měl mít bohatou slovní zásobu, pokud chce svůj zážitek co nejvěrněji popsat ostatním. (45%) ()