Ačkoli byl film natočen již v roce 1960, jeho příběh jakoby byl vystřižen přímo ze žhavé současnosti. Vše začíná v okamžiku, kdy je zjištěno, že řada lidí se srdeční chorobou zemřela, neboť místo léčby doporučované lékaři užívali "švýcarský" lék Cordofilin. Netušili totiž, že v tubách je obyčejný B-komplex. Pátrání po těch, kdo pro svůj zisk neštítili zneužít ani nemocné a tím je vlastně zabíjet, vede kapitán Tůma se svým pomocníkem poručíkem Líbalem. První stopa vede k magistru Jelínkovi, který však unikne zatčení sebevraždou. Také další z podezřelých, zloděj Josef Šesták policii unikne. Jeho stopa vede do Karlových Varů a tam se také oba kriminalisté vydají, aby pokračovali v pátrání. Okruh podezřelých se rozšiřuje, ale všichni mají alibi. Před kriminalisty stojí nelehký úkol, zjistit, které z těch alibi kryje pachatele... (oficiálny text distribútora)

jatamansi

Jedna z klasických detektivek, kterým škodí neustálé inflační omílání rok co rok. Příběh dnes banálně jednoduchý, úsměvný z pohledu dnešních zločinů (i když falšování léků nic veselého není). Stojí za to se na ně ale podívat kvůli hereckým výkonům. Karel Höger, herec s jedním z nejkrásnějších mluvených projevů u nás. Herec kultivovaného zjevu i hlasu, elegán. Nový v netypické roli hoteliéra. Miloš Nedbal hned s několika druhy paruk a kabaretními čísly. Ale zejména mladičtí adepti herectví. Jan tříska, Josef Abrhám a zejména má milovaná Libuše Geprtová. To je koncert, který si ani po – těžko už spočítám kolikátém - shlédnutí nemohu odpustit. Čímž vlastně popírám sama sebe a inflaci promítání. No co, příště se mrknu zase, byť mi ta písnička leze děsně na nervy. ()

NinonL

Tuto detektivku mám ráda zejména proto, že se v ní opět našla role pro Oldřicha Nového. Sice role noblesního a elegantního neřáda, ale stejně to byl požitek. Také se mi líbila role jeho mondénní manželky, cizí státní příslušnice z imperialistického západu. Ztvárnila ji málo známá, ale krásná Anna Pitašová. Do toho její mladý zhýralý milenec, partička šmelinářů s léky a samozřejmě pár správných chlapů chránící bezpečnost socialistického zřízení. ()

baroko

Pokud se člověk dokáže oprostit od dobového zasazení e stále ještě jasnými obrysy třídního boje a vylhané politické objednávky uvědomělých kriminalistů, kteří jsou ve svém jednání stále svázáni dohledem pracujícího lidu a vlastním charakterem k naprosté korektnosti a k přesnému dodržování nároků lidově-demokratické morálky, okořeněné jejich lidským nadhledem, pak je to vcelku zajímavá detektivka. ()

otík

Druhá detektivka z třídílné série s kapitánem Tůmou (Karlem Högerem) a poručíkem Líbalem (Josef Bek). Klasická detektivka s vraždou a velkým podvodem. Oba hlavní hrdinové jsou stěžejní postavy a především díky Högerovi stojí film za vidění. Nepřináší nic zásadního na poli české detektivky, ale je slušnou částí zapadající do zajetých krimi kolejí. Potěší krásná mladá role Josefa Abrháma. ()

brooklyn73

Role pro pana Noveho byla napsana na telo, skvele se v ni vyradil.Skoro zaverecna scena kdy stira pana Mirka Zacha Trisku je uzasna.Pro mne nastal ve filmu zvrat v okamziku kdy na scenu vstoupil Bohumil Smida alias Sestak,tento clovek mne dokazal vyborne rozesmat.Vydarena je cast s kytkou. Skvele vykony od vsech hercu.V jedne z vedlejsich roli se opet mihne jeden z mistru naseho herectvi tentokrat se jedna o Frantiska Kovarika.V jednom ze svych prvnich filmu se nam ukaze uplny mladik Josef Abrham. ()

• V titulcích na začátku filmu je v dalších rolích uveden František Kovařík. Správně je jeho příjmení Kovářík. (Sooky)
  • Filmovalo se v Karlových Varech. (M.B)