Ehrengard: Umění svádět

• Dánsko Ehrengard: The Art of Seduction (viac)

O lásce má vědět první i poslední. Dostane proto za úkol naučit nesmělého prince umění svádět, jenže plán se zvrtne a je z toho skandál i nečekaný vztah. (Netflix)

Orech

Milujem dánsky zmysel pre nadhľad a humor! U nás sa tento druh diela nazýva fraška a je možné že už Molier sa týmto žánrom bavil :-) Videli ste "Spomienky na Afriku"? Karen Blixen, hlavná postava ja zároveň aj autorka predlohy oboch filmov. Dánska spisovateľka, silná a schopná žena, čo je vidieť už v autobiografii "Spomienky..." Ale toto je milá, pohodová úsmevná novela, naozaj malá fraška.. ja som sa bavila.. ()

BOURQUE

Film snažiaci sa spojiť v sebe prvky komédie a romantiky, umiestnené do doby, kedy sa „narodil Casanova“. Kostýmy sú v pohode, podobne ako prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Problém však nastáva s vedením príbehu, ktorý miestami je trochu zbytočne „prekombinovaný“ a má aj svoje (nemalé) chybičky. Bille August rozhodne dokáže natočiť lepšie a kompaktnejšie snímky, ako „Ehrengard“. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

Aljak

Základ príbehu vyzeral vcelku nádejne a zaujímavo. Ale ako náhle do deju zasiahlo utajované tehotenstvo novej princeznej, tak to začalo byť také pribrzdené a dejovo teatrálne. Páčila sa mi tá historická atmosféra, pôsobivé scenérie a kostýmy, a celkovo výprava, ale celý dej filmu bol až príliš sústredený okolo takej detinskej komiky, ktorá je skôr príznačná pre rozprávky. A to je škoda, lebo spočiatku to vyzeralo fakt plné potenciálu. 2* ()

Braenn.

Už dlouho jsem se tak nebavila. Ano, je to lehká zábavná kostýmní vyprávěnka, na nic víc si to nehraje. Co tedy komu vadí? Čekali jste Sex ve městě v kombinaci s Hrou o trůny? Tak tohle to není, pak chápu dvě hvězdy. Tenhle film je pozvolný, výpravný, okouzlující, romantický a stavějící na pomalosti doby, ve které se odehrává. Vykouzlí vám úsměv na tváři. Pokud jste dříve sledovali takové ty staré kostýmové francouzské komedie ala Fanfán Tulipán, třeba to oceníte . Pokud ne, inu, tak ne. Ale tu kritiku si to nezaslouží. Proč já dávám pět hvězd? Protože jsem dostala přesně to, co jsem čekala, a hlavní,,hrdina" taky. 👍 ()

gapa466

Přišlo mi, že se režisér nemohl rozhodnout, co vlastně natáčí. Herci přehrávali jako v pohádkách. Jen to téma nebylo moc dětské. Výkon bratrance vévody byl takový ochotnický. Vévodkyně a její syn princ, to asi není úplně normální. Na vévodu nebyly patrně peníze, tak se objevuje ve filmu jen velmi zřídka. ()

• Natáčení některých záběrů probíhalo v Českém Krumlově a na zámku Buchlovice. (dzorc83)
  • V rozhovoru pro časopis Variety z roku 2023 Bille August hovořil o spolupráci s dánskou královnou Markétou II.: „S královnou jsme začali diskutovat o scénografii a kostýmech pro tento film před deseti lety. Když jsem viděl její dekupáže, okamžitě jsem začal chápat filmový prostor scénáře. Začal jsem se tedy s královnou pravidelně scházet a diskutovat o scénáři a postavách; procházeli jsme jednotlivé scény, pro které vytvořila dekupáže. Byla to plodná spolupráce a vzrušující proces, protože jsme měli odlišný přístup a nápady – vzniklo z toho něco neotřelého... Určitě je atmosféra filmu poněkud burleskní a souvisí to s dekupážemi, které královna vytvořila. Ona má velký smysl pro humor a chtěla, aby to bylo vtipné, aby to překračovalo hranice. Obdivoval jsem její kreativitu a míru nasazení, protože královna má velmi přísný rozvrh a spoustu úředních povinností, ale tohle je velká vášeň Markéty II. a práci na tomto filmu věnovala spoustu svého volného času. To je opravdu výjimečné. Málokterá královská rodina je takovou tvůrčí silou.“ (Johnny.ARN)