Baletka

• Južná Kórea Ballerina (viac)
Južná Kórea, 2023, 92 min

Bývalá bodyguardka oplakává svoji nejlepší kamarádku, kterou nedokázala ochránit, a pouští se na misi s jediným cílem: splnit její poslední přání. (Netflix)

M.i.k.e

jako jednohubka ok, ale jinak Baletka svůj potenciál být korejskou ženskou obdobou Johna Wicka nevyužila ani z poloviny. Hlavní hrdinka je sympatická a úplně sem neměl problém jí věřit že dokáže vykosit pár zloduchů, ale té akce je nakonec poměrně málo a když na ní dojde tak se nedá říct že by byla nějak extra inovativní (ať už choreografií nebo nasnímáním). Tak snad Ana de Armas naplní svůj baletní potenciál lépe...55% ()

agentmiky

Psychedelický trailer mě navnadil na něco honosnějšího, ale Ballerina se nakonec zařadí mezi průměrnější příspěvky do jihokorejské filmografie. Rozhodně mě bavilo sledovat ten vizuál. Po formální stránce si s tím autoři vyhráli, ty rozmanité a extravagantní barvičky měly něco do sebe. A taky ten slizký záporák, kterého se herecký představitel zhostil na jedničku. Ale ostatní aspekty už na tom tak slavně nejsou. Akčních sekvencí zde člověk moc nenajde, ale v tom bych hlavní problém neviděl. Spíše mi vadil ten chaotičtější střih (z toho hned divák pochopí, že herečka v hlavní roli nemá zkušenosti s tímto žánrem), kde málokdy rozumíte, co se na obrazovce děje. Aspoň ta stylizace prostředí a brutalita (viz. rozkousané střepy) samotnou akci zachraňovala. A ten závěr s plamenometem též kladně překvapil. Takže v souhrnu jednohubka, co neurazí, ale ani nenadchne. Za mě dávám 5,5/10 ()

Kushina

Tohle byl akčňák, co byl trošku bez zápletky, akce byla nudná a celkově to působilo lacině. Filmu typu "revenge" mám rád, ale zde se bohužel nepodařilo dosáhnout tížívého efektu. Hlavní hrdinka byla nazáživná, krom nějakých vzpomínek na baletku jsme o ni nevěděli vlastně nic.... Prostě celkově mě tenhle film nějak moc nezaujal. 45% ()

Kingjiri

Co se ze začátku jeví jako takovej John Wick v ženskym podání s příměsí 8 MM nakonec zustane v nevýraznejch béčkovejch vodách. Akce je pěkně nakroucená, jenže co naplat, když se akční scény objevěj bez přehánění jenom dvě v délce asi tak pěti minut (hotel a pěstírna)? Zbytek scénáře se soustředí na přípravu na odplatu, která nakonec neni nikterak dechberoucí a prokládá se uloudanejma flashbackama nebo prostě nudnejma scénama, ve kterejch se toho moc neuděje. Objevěj se dvě gore scénky (uřízlá noha nebo střepy v hubě), ale jinak jako by se režie jakýhokoliv náznaku explicitnosti vzhledem k danýmu tématu zneužívání ženskejch bála. Jenže celej biják jde jenom po povrchu a vlastně pořádně nezaujme vůbec ničim. Což je velká škoda, protože by za určitejch okolností mohla Ballerina skončit jako špinavej, temnej a nekompromisní revenge biják, kterej už tu dlouho nebyl. Víc jak dvě silnější hvězdy dát nemůžu. ()

papadoce

Mňa tentokrát Juhokórejčania presvedčili, lebo videl som od nich už aj slabšie veci, ale …. V prvom rade to malo zlé strihy a zväčša o ničom kameru. Prvá scéna prepadu v obchode bola zaujímavá, no len do momentu, než začal súboj. Jeho choreografia bola vcelku fajnová, ale kameraman to nezvládal ani omylom a tak sa to nieslo aj po zvyšok filmu. Príbeh bol vskutku dobrý, bývalá vyhadzovačka a mlátička si našla za kamošku balerínu s dobrým srdcom, tej ktosi strašne ublížil a tak sa vydáva na cestu pomsty. Na deväťdesiat minút slušný materiál a v správnych rukách vie zaujať. Hlavná hrdinka je celkom sympoška a za strihový a kamerový výsledok prakticky nemôže. Okrem toho má film ešte jeden problém. Je to totiž akčný film o pomste, ale akcie je tu ako šafranu. Z deväťdesiatich minút zaberie tak desať, nech pätnásť a to je žalostne málo. Druhá bitka v hotelovej izbe mala ešte lepšiu choreografiu ako úvodná, ale ešte horšiu kameru a nič na tom nezmenilo ani detailné prerezanie úst. Pritom ten súboj bol skutočne super. Dialógy a doplnkové scény, ktoré tvorili 85% filmu boli zväčša rozvláčne a v pomalom tempe, ale mne sa veľmi páčilo retrospektívne vyobrazenie ich vzťahu. Čarovné, až po tragický koniec. Opäť filmík s potenciálom no s chybičkami. A máme tu samozrejme záverečnú bitku/strieľačku, ktorá nech sa na mňa nikto nehnevá, sa chcela tak strašne podobať na Johna Wicka až to bolí. Pritom to vôbec nebolo potrebné, pretože choreošky dvoch predchádzajúcich akčných scén mali svoj nápad a originalitu. No natočená bola dobre. Zrážam hviezdy za strihy a kameru, ale pridávam hviezdy za retrospektívu, príbeh, hudbu a akciu. A dedko s babkou priekupníci zbraní boli bohovskí 👍. No nekúpte ten plameňomet 😁. Ja vravím, že kľudne aj štyri a pol. Rád znova uvidím. Záver za desať. ()

• Jong-seo Jun (Okju) měsíce intenzivně trénovala v bojových uměních v rámci přípravy na bojové scény. (HanzoBureshi)