Šimpanz Ham astronautem

(TV film)
  • Francúzsko Ham, un chimpanzé dans l'espace (viac)
Francúzsko / Japonsko, 2007, 72 min (Alternatívna 48 min)

31. ledna 1961: z mysu Canaveral startuje raketa Mercury. Astronaut na její palubě je tříletý šimpanz jménem Ham. Mladého šimpanze vynese do stratosféry, kde bude odolávat vysokému tlaku i značnému rozdílu teplot, než jeho kabina dopadne zpět do Atlantského oceánu. Stane se tak prvním „pozemšťanem“, který se vrátil z vesmíru živý. Film popisuje příběh šimpanze od jeho narození v africké džungli až po setkání s jeho ošetřovatelem Jeffem, který mu věnoval láskyplnou péči během náročného dvouletého výcviku. Jejich společné vítězství otevřelo cestu ke hvězdám astronautům NASA, kteří následovali po Hamovi. (Česká televize)

rikitiki

Obecně nemám ráda dohrávané dokumenty, tady však zejvně nebylo zbytí, když chtěli zapůsobit na city diváků. A není důvod, proč jim to vyčítat. Dohrávané scénky, autentické dobové záběry a vzpomínky zúčastněných – to vše dává dohromady nikoliv obrázek o dobývání vesmíru, ale toho, jak příšerně nelidsky se my lidi chováme ke zvířatům. Je to hrozně cynické a kořistnické jednání, bez špetky soucitu, bez empatie. Tenhle dokument mě málem rozbrečel a ani ta smířlivá poznámka nakonec, že na šimpanzy se pak začalo pohlížet trochu vlídněji, mě moc nepřesvědčila. Konec konců, stačí si místo šimpanze dosadit jakékoliv jiné zvíře, člověka jiné národnosti, jiného světonázoru a naše chování bude většinou jako přes kopírák, stejně odpudivé. …. jako lidstvo nestojíme za moc. ()