Beštia

(festivalový názov)
  • Česko Zvíře (viac)

Beštiálne sny narúšajú plány zištného francúzskeho aristokrata na záchranu jeho upadajúceho sídla pomocou sobáša jeho znetvoreného syna s nadržanou americkou dedičkou. Beštia bola pôvodne zamýšľaná ako epizóda Nemravných príbehov (mala byť vložená medzi Thérèse filozofku a Alžbetu Báthory), ale Borowczyk ju prepracoval do podoby snovej sekvencie v rámci buñuelovskej frašky. Ako čierna komédia, ktorá čerpá z legendy o gévaudanskej beštii, ani nehovoriac o novele Prospera Mériméeho Lokis, Freudovom Vlčom mužovi a Podkowińského obraze Ošiaľ z roku 1894, je Beštia odhodlaná pošliapať „dobrý vkus" všetkých domýšľavcov. Jeden z Borowczykových najvýstrednejších filmov výrazne ovplyvnil Spoločenstvo vlkov Neila Jordana. Počúvať Scarlattiho už nikdy nebude také ako predtým... (MFFK Febiofest)

Cushing

Bizarérie a pochybná erotika, jinak jedno z povedenějších (protože humorných) filmových zpracování tématu potlačeného libida a variace na pohádku Krásku a zvíře, u nás jen o trochu více pohádkově (ale ne o moc, prostě famózně) zpracovanou v Panně a netvorovi Jurajem Herzem. Kopulující koně jsou na pohled dost strašní a podle mého soudu se do filmu nehodí, zato nadržená, prýštícím semenem slynoucí chlupatá příšera, co po lese honí frustrovanou slečnu, ta je moc roztomilá a inspirativní, jen tak dál! Borowczyk byl divnej pták, a škoda, že neudělal víc filmů jako Behind the Convent Walls. ()

pornogrind

Kdo překousne(pro někoho možná nezáživný) hodinový tlachání bude odměněn. Aneb kdo si počká ten se dočká. V tomhle případě je to variace na Krásku a zvíře s lehce perverzními sexuálními hrátkami s vyvrcholením(doslova).Věřím, že se najdou i tací, kteří to nazvou zvráceným pornem. Líbilo se mi jak už napsal filmový kolega darkrobyk, že Walerian Borowczyk Borowczyk nešetří ani prohnilou církev, ani degenerující šlechtu. Neušetřen nezůstává nikdo. I proto ty slabší 4hvězdy dám. ()

Bobik9

Skutečně je to film pouze pro otrlé diváky. Kdy film začínal, ale člověk viděl první scény, tak mi bylo skoro na blití a byl jsem opravdu zděšen, co to je za kousek. Naštěstí se to potom trošku zklidnilo a další "drsnější" scény působily spíše komicky a rozhodně ne tolik nechutně. Pravdou je, že nevím jestli jsem plně pochopil, co tím chtěl autor říci, ale musím uznat, že film docela rychle utekl aniž bych se u něj vyloženě nudil. Mělo to i jakýsi děj, který dával trošku smysl a mělo to docela zajímavé charaktery postav. Především pan farář byl opravdu děsivou postavičkou. Borowczyk je jednoznačně magor, ale zase bych to s tímhle neviděl tak černě. ()

jojinecko

Už úvodná vcelku detailná scéna súložiacich koňov naznacila, že The Beast nebude "obyčajný film":) Príbeh v podstate nie je dôležitý, snád niekto v tom vidí nejakú filozofiu a inotaj. Podla mňa Borowczyk chcel najmä a predovšetkým šokovat a v tomto smere sú podstatné snové pasáže o tom ako príšera nahána ženskú po lese a následné scény oscilujúce medzi pornom a zoofíliou:))) Must see pre všetkých úchylov, perverzákov, zvrátených dekadentných umelcov, prípadne fanúšikov Johna Watersa. Už som si myslel, že som vo filme videl všetko, The Beast ma kruto presvedčil o opaku! Zaujímalo by ma, či sa toto vôbec (aspoň scenzúrované) niekedy dostalo do kín a ak hej,tak by som fest chcel vidieť reakcie divákov!:))) ()

Slasher

'Markýz se rozhodne oženit svého postiženého syna s bohatou Američankou. Ta je již od svého příjezdu přitahována olbřímím penisem koně pářícího se na místním statku. Pravé zoofilní orgie vypukají až ve snu, avšak začnou přetékat i do reality.' (otrlydivak.cz) Taková trošku groteskní zvrhlost, ale nečekejte nic extra pobuřujícího. Témat zoofilie se to dotýká jen lehce, i když dojde na celkem tvrdé scény nadrženého zvířete (nadpřirozeného, ne skutečného) a nějaké šlechtické paničky. Tyhle scény měly velký potenciál být šokující, ale nejsou, jelikož jsou značně odlehčeny. Takže docela zábavná taškařice a i když hlavní náplní filmu je snaha markýze oženit svého syna a ne nějaké orgie, dá se na to celé v pohodě koukat. ()