Reklama

Reklama

Svet podľa môjho tatka

  • Česko Jiříkovo vidění (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Brniansky samorast, materiálový fyzik a vášnivý kutil RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., má nápad, ako zachrániť planétu. Nikto ho však nepočúva. Jeho dcéra Marta, hudobníčka a matka dvoch detí, je naštvaná. Vezme si kameru  a vydá sa s otcom “do sveta”. Chce zistiť, či by svet mohol fungovať tak, ako si to predstavuje jej otec. Ich rozdielne povahy vnášajú do filmu humor a spoločne vymýšľajú stratégie, ako a komu túto myšlienku prezentovať; stretávajú sa s environmentalistami, aktivistami, odborníkmi a politikmi, aby sa z kuchyne dostali na svetový klimatický summit. Pokusy preniknúť do verejných štruktúr obnažujú povahu moci, ktorá rozhoduje o tom, kto, s akými otázkami a kam môže vstúpiť. Všetci oslovení sa zhodujú, na tom že ,,Jiříkova predstava, ako by mal svet fungovať  je ideálna. Napriek tomu po štyroch rokoch putovania so svojou myšlienkou globálnej uhlíkovej dane a dividendy pre všetkých, stojí sám proti všetkým. Prišli s touto myšlienkou príliš neskoro? Alebo príliš skoro? Hoci sa im nepodarí uspieť na poli medzinárodnej politiky, objavia nečakané rozmery svojho vzťahu a vďaka tomu sa zo svetového summitu v Glasgowe vrátia domov s piesňou na perách. “Globálne zdanenie uhlíka!” Silný osobný príbeh, Jiřího humor a charizma, Martinine originálne piesne, surové filmové zábery a inšpiratívny nápad na záchranu planéty vytvárajú neprehliadnuteľný film s potenciálnym celospoločenským dosahom. (Cinemart SK)

(viac)

Zaujímavosti (7)

  • Mezinárodní porota 59. ročníku Academia Film Olomouc udělila filmu Cenu za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film. (Academia Film Olomouc)
  • Snímek získal Cenu publika Ji.hlavy Online a stal se tak divácky nejlépe hodnoceným filmem online části festivalu. (MFDF Ji.hlava)
  • Film získal Speciální uznání mezinárodní poroty v soutěžní sekci Slovensko a Česko za lidská práva na festivalu Jeden svet 2023 v Bratislavě. (Jeden svet)
  • Režisérka o filmu: „Cítila jsem jako svoje poslání natočit film, který by mohl rozproudit širší diskusi nejen o otcově konceptu, ale i o tom, co naše putování vlastně odkrývá o vztahu moci (lidí) a nemoci (planety). Kde jsou díry a kde limity?! Proč je to tak zaseklé? Nechť film inspiruje diváky k odvaze pro velké činy, přestože se třeba nyní zdají být neuskutečnitelné.“ (Zdroj: ČSFD)
  • Film byl vyvíjen v rámci mezinárodního střihačského workshopu dok.incubator. (Zdroj: ČSFD)
  • K příležitosti uvedení filmu do kin vyšla i společná kniha hlavních představitelů „Jak přimět slepici, aby začala snášet kachní vejce“ a také soundtrack, který vytvořila kapela Budoár staré dámy. (Zdroj: ČSFD)
  • Kromě českých lokací byl film natáčen i na mezinárodních klimatických summitech COP 25 v Madridu (2019) a COP 26 v Glasgow (2021). (Zdroj: ČSFD)

Reklama

Reklama