Darby Hartová (Emma Corrin), amatérské soukromé očko a technicky zdatná hackerka z generace Z, je spolu s dalšími vyvolenými pozvána na soustředění na odlehlém místě. Když je však jeden z pozvaných nalezen mrtvý, musí Darby využít všech svých schopností, aby dokázala, že šlo skutečně o vraždu, a to dřív, než vrah udeří znovu. (Disney+)

kenkaku

v době agresivní woke politiky jsem se naučil posuzovat knihu podle obalu. A pokud název říká "jsem vykrádačská Aghaty Christie" a plakátek zase "put a chick in it and make it lame and gay", režie a scénář ženská… kamera, ženská… bylo mi jasno že opět forma zvítězila nad obsahem. A nespletl jsem se. Po 40ti minutách se nudím… ale hlavně, že máme pečlivě diverzní osazenstvo letadla, ženu co se procházela po měsíci (?!), ženu co je vždy ta nejchytřejší v místnosti (ale vzorek DNA odevzdá dobrovolně a měření teploty považuje za “lékařské vyšetření”), ženu super-hackerku, ženu (giga-zazobanou) co v Číně buduje “chytrá města”, ženu co je průkopnicí šifrování v Íránu (!?)… uf. Ukázková feministická agitka, kde groteskní idiocie doslova křičí pravidelně co pár minut. A už jsem zmínil nesympatickou hlavní postavu? Když se nadnést nad zmíněnou nechutností, máme tu idiocii s vyprávěním dvou příběhů (které fungují nezávisle a vzájemně se “nepotřebují”). Zbytečné a otravné. ()

M.i.k.e

Zat Batmanglij a Britt Marling mají prsty ve výborném seriálu OA, který nicméně zdaleka nebyl mainstream. Vražda na konci světa je na tom velmi podobně. Je tady sice vidět velká inspirace v detektivkách Aghaty Chrsitie, ale rozjezd je velmi vlažný, tempo velmi pomalé a docela trvá tomu přijít na chuť. Když se ale povede přežít první dva díly, dostane divák solidní detektivku s futuristickými prvky, které dost možná budou velmi brzo celkem aktuální. Celé to motání kolem technologií a AI je tu navíc podáno docela uvěřitelně se všemi plusy i mínusy...75% ()

Rohy212

„I think this is both too much and not enough.“ Nenechte se zmást tím neurčitým členem na začátku. Tahle minisérie od tvůrců The OA sice začíná jedním mordem, ale celkem brzy se ti mrtví začnou kupit. Odehrává se to skoro jako klasická poirotovka: několik postav zavřených pod závějí sněhu hotelu kdesi na konci světa – nebo jen někde na Islandu – a mezi nimi vrah. Na jeho stopě není tentokrát kníratý detektiv, ale mladá žena s růžovými vlasy fascinovaná smrtí a záhadami. K ruce má doslova nejmodernější umělou inteligenci světa. Všechno to ale začíná v sluncem zalité minulosti. U dvou mladých milenců na stopě sériového vraha. Obě časové linky se protínají v příběhu, který je současně jakousi kritikou kultury true-crime sérií, eko-technologickým mementem i neon-noirovou romancí. ()

CAR0DEJ

Tak už je koniec. Tie scény pred a postava a herecký výkon Harrisa Dickinsona bol fascinujúci a tam som veril ešte aj postave a hereckému výkonu Emmy Corrin, ale tá prevažná časť scén na Islande bola tak minimálne 2 triedy nižšia. Ten úvod tam bol ešte celkom fajn, ale potom to šlo stále viac do "kopru". Jediné, čo ma stále držalo pozerať, bolo nejaké tajomné rozuzlenie zápletky, ale... ()

Warhorr

Výborné moderní, futuristické krimi. Hackerský sraz na odlehlém zimním sídle, kde se začne vraždit. Vědátor ala Elon Musk si pozve špičky a průkopníky z různých oborů a začne jim prezentovat svou vizi a ve všem mu asistuje umělá inteligence. Pozvána je i detektiv amatér Darby, která né úplně zapadá do konceptu pozvaných. Jakmile přijde první oběť, spirála se může roztočit a Darby se v sídle, i mimo něj, bude snažit vypátrat vraha a přijít všem věcem na kloub. Jak už to bývá, každý z hostů může, či nemusí, mít nějaké tajemství. Do toho se nám tu začne promítat flashback Darby a jejího kamaráda Billa, kdy se snaží v minulosti vypátrat sériového vraha žen, takže tu máme hned dvě vražedné linie. Vizuálně jeden z top seriálů letoška se skvělými hereckými výkony, líbili se mi všichni hlavní představitelé ale nejvíce určitě Emma v roli Darby a hlavně Harris, který exceloval v loňském Trojúhelníku smutku. Konec jsem tak docela tipoval, takže se překvapení nejednalo a linie se sériovým vrahem mohla být lépe zamotanější. Ale je to samozřejmě jen můj subjektivní pocit. Jo, tohle je taková letošní nenápadná pecka. Rozhodně doporučuji. ()

• Ve scénách natáčených mimo hotel v mrazivé krajině Islandu, kde je teplota pod bodem mrazu, se ani jednou neobjevuje „kouř“ z úst při vydechování či mluvení. (NumeranS)
  • Hlavní natáčení seriálu začalo 7. února 2022, přičemž probíhalo na Islandu a v amerických státech New Jersey a Utah. V dubnu 2022 natáčení probíhalo také tři dny na Readington River Buffalo Farm v Readingtonu, New Jersey. (NumeranS)