Toulaví králové: Příběh Gogol Bordello

(festivalový názov)
  • USA Scream of My Blood: A Gogol Bordello Story

Na konci devadesátých let zahýbal newyorskou Lower East Side fenomén zvaný Gogol Bordello. V čele dnes světoznámých průkopníků žánru gypsy punk, kteří prosluli explozívními koncerty, stojí charismatický bouřlivák Eugene Hütz, protagonista strhujícího dokumentárního portrétu. Světoběžník ukrajinského původu s romskými kořeny vytvořil unikátní multikulturní uskupení založené na sdílení duševního stavu přistěhovalců a specifičnosti hudby každého z nich – z Ekvádoru, Etiopie, Běloruska nebo Ruska. Pro Gogol Bordello a jejich frontmana tak typická naléhavost umělecká i politická nachází nedocenitelné uplatnění v nejnovější kapitole vývoje bandu – v boji hudbou proti ruské invazi Ukrajiny. (MFF Karlovy Vary)

Yamamoto13

Čekal jsem všechno, ale tohle určitě ne. Dokonale natočené, skvělá hudba, perfektní zážitek. Dokument, který zaujme od samého začátku, až do úplného konce. Nejlepší a nejhezčí překvapení na celém KVIFF 57. A koncert na závěr.... opravdu povedená třešnička na dortu. ()

Tosim

Typický festivalový černý kůň. Muzikant kapely, kterou vůbec neznám (ale ta hudba se mi po čertech líbí), v dokumentu, který spojuje nejen hudbu, ale i historii a aktuální společenské téma. Ke konci trochu nuda, lehce bych stříhal, ovšem i tak mi to vychází na 90%. [KVIFF 2023] ()