AI no idenši

• Japonsko AI no Idenshi (viac)
Animovaný / Dráma / Sci-Fi / Psychologický
Japonsko, 2023, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kjúri Jamada (komiks)

Jume Mijamoto, Takeo Ócuka, Mucuki Iwanaka, Nacumi Takamori, Eri Saitó, Šizuka Išigami, Šindži Nagano, Šin'ja Takahaši, Eidži Hanawa, Risae Macuda (viac)

Vítejte ve světě budoucnosti, kde vývoj umělé inteligence dospěl do finální fáze, a tak vedle androidů vznikly i humanoidi – umělí lidé. Úplně samostatní, se schopností mít vlastní emoce, s omezenou životností, aby se co nejvíc přiblížili skutečným lidem a také se spoustou unikátních problémů, které musí řešit speciální doktoři. Jedním z těchto doktorů je i Hikaru Sudó, který se snaží pomoct každému, kdo přijde do jeho ordinace, někdy i za hranou zákona… (Jeoffrey)

DaweForeman

Trochu překvapení po delší době tohle anime, kdy to konečně vyjíždí z toho mainstreamu žánrů, které poslední dobou se neustále opakují. Tentokrát tu máme anime se zaměřením především na psychologickou, etickou, sociologickou a trochu filosofickou stránku. Není to ale nic těžkého na porozumění, kdy to nabízí celkem odlehčená témata, ale však s možností hlubokého zamyšlení. Máme tu prostředí budoucnosti, kdy různé typy "umělé inteligence" jsou součástí každodenního života a krom lidí obývají planetu i tzv. humanoidi, kteří jsou z větší části lidé, ale mozek mají robotický. Přesto užívají ve společnosti skoro stejných pravomocí a postavení jako běžní lidé. A v tom právě spočívá pointa tohohle anime, kdy v tomhle množství různých umělých identit se epizodicky podíváme na několik různých případů ze společnosti soužití s nimi a jaké problematiky nebo případně výhody to skýtá. Má to samozřejmě i určitou hlavní linku v podobě hlavní postavy, která dělá lékaře pro humanoidy - takže se účastní jejich příběhů do určité míry - a pak má své osobní pohnutky, které se zde bohužel nakousnou a vypadá to, že se možná budou řešit až v druhé sérii (pokud bude). Obecně tohle anime neurazí, kdy to dá divákovi několik věcí na zamyšlení, ale bohužel to nezahraje přiliš na emoce, jako tomu například bylo u anime s podobou tématikou v podobě "Eve no Jikan", a tak je to takové mdlé. Krom toho bych mohl ještě zmínit ještě anime "Plastic Memories", které má také s tím anime určité podobnosti. Po animační i hudební stránce je to celkem slušné. ()

Jeoffrey

Umělá inteligence je momentálně hodně ožehavé téma, řeší se už v mnoha oborech a co přinese její implementace do našeho života děsí nejednoho člověka (scénáristu, překladatele, kreslíře, hudebníky…). Takže i v anime se dřív nebo později musel objevit nějaký seriál, který se úskalími s umělou inteligencí v běžném životě bude zabývat. Máme tu chytré počítače, roboty, ale i humanoidy - doslova umělé lidi. A pak je tu náš šedovlasý (protože tahle barva vlasů frčí už od dob Muši-ši) doktor, který se tak nějak nachomýtne k nejrůznějším různě zajímavým případům, na kterých se nám seriál bude snažit nějaká ta úskalí pokroku demonstrovat. No a zde je asi hlavní problém seriálu, jednotlivé díly jsou hodně nevyrovnané, takže jsou tu dobré části, zajímavé zápletky i vyústění, ale taky nuda, omílání již jednou řečeného, nemohoucnost vše kvalitně a do hloubky probrat, nebo někdy i neschopnost vybudovat kolem jakéhokoli příběhu nějaké napětí. Ode zdi ke zdi, kdy jeden díl si docela užijete, donutí vás se nad něčím i zamyslet a hned ten další musíte skoro až přetrpět, nebo u něj usnete. A ani ta hlavní zápletka kolem doktora a jeho mámy, které se snaží celý seriál rámovat pro mě skoro vůbec nefunguje a zajímavější je nakonec řešení vztahu pana doktora a jeho sestry. No a když k tomu všemu přidám i fakt, že bych animaci i hudbu označil maximálně za průměrnou, tak jsem se svým rozkolísaným dojem zase někde kolem čistého středu. 5,2/10 ()