Guras

Saurav Rai

Scenár:

Saurav Rai

Menuka Pradhan

Život v severoindickém Darjeelingu plyne nevzrušivě. Klidné dny jen tu a tam rozčeří vesnický rituál nebo nečekané drama, jako když se devítileté Guras ztratí milovaný pejsek Tinkle. Snad ho vzal někdo ze sousední vísky, a ne levhart  potulující se po okolí. Dívčini rodiče mají plnou hlavu starostí, sklizeň kardamonu nejde podle plánu, a tak na ně doléhá celá tíže holé existence. Na pátrání po čtyřnohém příteli sice Guras zůstala sama, v magickém kraji čajových plantáží ale dobrá rada čeká na překvapivých místech... Mystická odysea o bolesti ze ztráty a rozdílech v truchlení dětí a dospělých. (MFF Karlovy Vary)

vyfuk

[KVIFF 2023] Klasická přešlapovaná. Hodně spiritualistický film, který mi jednoduše z principu nesedl.................... ()

venca163

Od filmů ve Varech, který si vystojim ve frontě na hulváta, většinou nemam moc očekávání. Tady moje v podstatě jediný očekávání bylo, že tam aspoň bude Himaláj v pozadí. Bohužel zůstalo jen u takovýho předhůří a žádný velehory tam nejsou. Film splňuje snad všechny atributy tzv. filmů z pouště. To jest film z třetisvětové (hezké slovo) produkce, o těžkém životě v nějakym zapadákově (#nohate), ne nutně z pouště, minimum dialogů, důraz na místní tradice, lineární vyprávění bez gradace/vyvrcholení, sociální problémy místních, zlý vykořisťovatel, vražedně pomalý tempo a sdělení rozsahem velký tak na 1 tiktok video. Maj to tam těžký, jop, ale to samo o sobě dobrej film nedělá :( Škoda, protože ta malá holčička je imho fakt dobrá herečka, ta by mohla bejvala třeba vytrhnout velrybě stoličku. #kviff57 (55%) ()

Enon

Guras je celkově velmi subjektivní film. Jeho hlavní signature, kterého si všimnete už během prvních pár momentů, je jak moc si dává se vším na čas. Tento aspekt na každého člověka může působit jinak, ale pokud nejste schopni přijmout, že ten film je zkrátka extrémně pomalý a že například na hned úvodní scénu na mostě budete koukat přes 7 minut, i když se tam v zásadě nic neděje, tak budete odcházet z kina zklamaní. Já i přes to, že mám pomalé scény rád, tak i mě to místy působilo až moc. Jinak co se týče příběhu, tak ten je v zásadě dost prostý, avšak velmi umělecky odvyprávěný. Konec je poměrně nečekaný, aspoň pro mě, a jedná se o konec, který alespoň v mých očích ten film dost tahá nahoru. Chtěl bych ještě zmínit obdivuhodný výkon hlavní mladé herečky. 60% ()