Adaptace románu o chlapci, dospívajícím v předvečer americké revoluce, kdy se v bitvách u Lexingtonu a Concordu kolonisté utkali s britským vojskem.

Ráno, o němž hovoří název tohoto televizního dramatu, je ráno 19. dubna 1775. V tento den byla vypálena „rána, kterou slyšel celý svět“ a začala americká revoluce. Spisovatel Howard Fast (autor knihy, z níž film vychází) se poněkud odchyluje od známých historických událostí a tvrdí, že bitvy mezi kolonisty a britskými jednotkami, k níž došlo u Lexingtonu a Concordu v Massachusetts, vyvolal nadšený americký vlastenec Solomon Chandler (Rip Torn). Později Chandler řídil partyzánské nájezdy proti Britům, při nichž se filmu objeví hlavní postava filmu, patnáctiletý Adam Cooper (Chad Lowe). Ve snímku, který byl poprvé uveden 24. dubna 1988 v rámci speciálu Hallmark Hall of Fame, dále hrají Tommy Lee Jones, Robert Urich a Susan Blakely. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

,,My jsme také byli Britové, až do teď ''. ---- Dějiny USA jsou psané krví podobně jako dějiny Evropy a Nový svět zaslíbený novým osadníkům měl k Ráji opravdu daleko. Tenhle ne zrovna známý televizní film nás seznamuje s počátky povstání ,,Američanů'' proti Britům. Jak to dopadlo víme a musím uznat, že na televizní zpracování mne film velmi překvapil svojí výpravností. Samozřejmě si nese znaky konce omdesátek a třeba Chad Lowe v roli syna Tommyho Lee mi tam vůbec nesednul. Zato Lee jako farmář, otec, manžel a majitel farmy byl super. V podstatě symbolizoval to o co asi ve skutečnosti šlo. Obyčejní farmáři chtěli svůj klid. Obhospodořování jejich polí byl už i tak tvrdý kus chleba kvůli suchům a neúrodám. Do toho nemoci a tvrdé zimy. Neměli zájem na diktátu Britů v rámci koloniální správy. Když domobrana čekala u Lexingtonu a najednou za kopcem slyšela bubny britských granátníků a pěchoty ve skladbě ,,Young grenadier'', mohlo jim být asi chudákům jasné co se bude dít. Na Britech se líbilo, že absolutně nic neřešili. Velitel prostě rozkázal pěchotě rozestavit se dvou řad a zaujmout klasické střelecké pozice s nasazenými bajonety. Vůbec celé to britské vojsko bylo super, muselo být asi složité sehnat tolik uniforem. Mně se tyhle koloniální britské mundůry vždycky líbily. Byly neskutečně elegantní ty červené kabátce, bílé nohavice a trojhranné klobouky... Akorát tedy z hlediska maskování nic moc. Koncepce byla taková, že se vojsko někde sejde na louce, postaví se proti sobě a začne po sobě pálit. Vyhraje ten, komu bude stát na poli více vojáků. Nebylo tedy třeba se maskovat, naopak bylo třeba odlišit vlastní jednotky mezi sebou a od nepřítele. Jenže farmář či povstalec měl na sobě to v čem byl byl na poli. Tmavý kabátec, lněné košile, kalhoty většinou okrových nebo hnědých barev... V takovém oděvu se mnohem lépe skrývalo v lesích a polích oproti už zdáli svítícím britským vojákům v zelené krajině. Měli to tedy asi Britové těžké, navíc vycvičení pro jiný způsob boje než jaký jim vnutili povstalci. Parádní bylo když se jednotka Britů vracela po první přestřelce, jak už některým chyběly klobouky, paruky, jak už byli začouzení... Ona palba z tehdejších pušek byla sama o sobě dost šílená, hlučná a kouře bylo nevídaně jen po jediném výstřelu. Když jsem pak viděl jak blbě se ty leckdy metr a půl dlouhé pušky předem nabíjely, muselo být šílené s tím na obou stranách bojovat, protože nabíjet bylo třeba pořád. A to vám ještě nesměl zvlhnout prach. A když to pak člověk koupil a měl kliku, že přežil, přišel často o kus končetiny, protože ta kulatá věc přerazila klidně stehenní kost jak nic. Za ty boje dávám jednoznačně hvězdu nahoru a měl jsem takový malý problém komu vlastně fandit :-). Za sebe tedy dávám za 4 kule. * * * * ()

hans500

Zajímavý film o otci a synovi v období americké revoluce. Filmu vévodí výborný Tommy Lee Jones a velice dobrý výkon předvádí i Chad Lowe. Film je lepší nadprůměr a má pár nedostatků ve scénáři i režii, ale nejde o nedostatky tak závažné aby to celý film nějak výrazně zhoršovalo. Celkově tedy film který stojí za pozornost, stačí nemít zbytečně vysoká očekávání; film má přiměřenou stopáž, díky které není přehnaně natahovaný. Slabší 4*. ()

Tormentor665

Neznám předlohu, tudíž nemohu říci, odkud některé telenovelové rozhovory pocházejí. Jinak typicky televizní záležitost, komparz samozřejmě malý, ale nijak zvlášt to nenudí. Ale ani nenadchne... ()

majo25

Dobrý rozjazd, slabší záver. Spočiatku zaujímavá sondáž do predrevolučnej doby niekde na východnej periférii, na televízne spracovanie veľmi dobrá vojnová akcia, k záveru sa to však mení na malú rodinnú drámu s klišé odkazom, v ktorom sa zo syna cez noc stáva muž. Je síce fajn, že hrdinstvo ide do úzadia a priestor dostáva aj strach a zbabelstvo, ale ten postupný nemastný-neslaný koniec, v ktorom už T.L. Jones ani nehrá, nepatrí medzi podarené. ()