Tretia časť sovietskej trilógie o legendárnom partizánskom veliteľovi Kovpakovi sa odohráva v lete roku 1943. Kovpakove partizánske oddiely sa na svojej osloboditeľskej ceste dostávajú až do Karpát, kde na nich čakajú neľahké boje proti nepriateľovi. (bjjoba)

Volodimir2

Som rád, že som prvým komentátorom tohto výnimočného takmer dokumentu. Duma o Kovpakovi je skutočný príbeh o jednom z mnohých veliteľov partizánskych oddielov Sidorovi Artemovičovi Kovpakovi. Ten v období po prepadnutí Sovietskeho zväzu nemeckou armádou, v období ktoré sa vyznačovalo panikou, túžbou ľudí sa niekde ukryť, uniknúť istej smrti sa Kovpak s 12 ľuďmi ukryl v lesoch Ukrajiny a vytvoril základňu pre vznik partizánskeho oddielu. Seriál nám ukazuje jeho osudy v období 2. svetovej vojny. 1. diel Duma o Kovpakovi: Nabat z roku 1973 nám približuje vznik tohto partizánskeho oddielu, ktorý sa rozrástol do veľkého bojového zoskupenia 1. Ukrajinskej partizánskej divízie pod vedením Kovpaka. 2. diel Duma o Kovpakovi: Búrka z roku 1975 hovorí o operácii pod mestom Sarny, ktorá bola v histórii 2. svetovej vojne pomenovaná ako operácia Sarnanský kríž, ktorej cieľom bolo zablokovať železničné trate na okraji Kyjeva a obsadiť dôležité mosty k preprave vojsk Wehrmachtu. 3. diel o dvoch častiach Duma o Kovpakovi: Karpaty, Karpaty z roku 1976. Táto operácia bola naplánovaná priamo Stalinom a mala odbremeniť Červenú armádu. Tu sa dostali partizáni do ťažkej situácie, partizánska divízia bola rozprášená, Kovpak bol ranený a letecký transportovaný do Moskvy, komisár Rudnev padol (existujú špekulácie, že ho nechal zabiť Kovpak). Partizáni sa v malých skupinkách museli prebíjať z obkľúčenia. A práve za túto operáciu bol Kovpak povýšený na generálmajora. No a posledným 4. dielom je Duma o Kovpakovi: Od Bugy k Visle z roku 1980, taktiež pozostáva z dvoch časti a je to vlastne zastrešenie partizánskej trilógie. Zobrazuje boje Kovpakoveho oddielu pod velením nadporučíka (generála dostal v roku 1945) Petra Petroviča Veršigoru v rokoch 1943 a 1944 na poľskom území za frontovou líniou. Kovpakovci na Ukrajine zničili 39 nemeckých posádok a významný bol aj ich podiel v boji proti Ukrajinskej povstaleckej armáde (proti Banderovcom). ()