Poutníci a kouzelníci

(festivalový názov)
  • Austrália Travellers and Magicians

Film, odehrávající se v nádherné přírodě himálajského království Bhútán, je příběhem mladého státního úředníka Dondupa, který byl umístěn v odlehlé horské vesnici. Místo aby si vážil svého postavení, je Dondup nespokojený. Je přesvědčen, že když odejde z Bhútánu do západního světa, splní se mu všechna jeho přání. Konečně se mu naskytne příležitost, musí si však pospíšit. Dondup se rozhodne nic nepromeškat: zalže nadřízenému, tajně si sbalí věci a rychle utíká z vesnice. Nestihne však autobus a ke svému zděšení se octne na cestě se dvěma dalšími poutníky, kteří cestují stejným směrem, s buddhistickým mnichem a prostým prodavačem jablek. Aby si zkrátili dlouhé čekání, začne mnich vyprávět příběh o Tashim, líném žákovi magie, jenž také sní o vzdálených místech, kde je tráva zelenější. Buddhistické road-movie ze současného Bhútánu, které natočil opravdový buddhistický lama (režisér známého filmu Pohár), kombinuje okouzlujícím a nezapomenutelným způsobem starou legendu a humorný pohled na současný svět. (oficiálny text distribútora)

markotter

Pro nás evropany zajímavý pohled na Bhútán, kde na jedné straně žijí lidé v podmínkách pomalu jak ve středověku a na druhé straně existují i takoví, kteří mají více informací o západním světě a chtěli by ho také trochu okusit. Proto se vládní úředník vydává na "dlouhou"cestu z malé vesnice do hlavního města, odkud se může dostat do vysněné Ameriky. Na cestě (velmi pomalé cestě) potkává různé postavičky a jedna z nich mu také vypráví příběh, který je druhou dějovou linií filmu. Díky ní film nepůsobí tak pomalý, jaký ve skutečnosti je a chvílemi mi připadal i napínavý. No a samozřejmě nesmím zapomenout na krásné obrázky Bhútánu. ()

myschenka

Nikdy nic nedopadne tak, jak čekáte a jak byste chtěli, aby to dopadlo. Poklidný a jednoduchý pěší road-movie příběh o mladém muži jménem Dondup, který není spokojen se svým úřednickým životem v malé vesničce, a tak se vydá na cestu do Ameriky, aby se stal sběračem jablek a vydělal spoustu peněz. Během putování ale potkává několik dalších poutníků, kteří cestují stejným směrem do města. Na zkrácení dlouhé cesty jim jeden z nich, buddhistický mnich, vypráví příběh o chlapci, kouzelníkovi Taschim, který se vydal do své země snů. Dondup nakonec zjišťuje, že Amerika byla jen jakási vzdálená iluze, protože při svém putování potká krásnou Sonam, žijící s otcem ve stejné vesnici, do níž se zamiluje a odejít za oceán už se mu vlastně nechce. Mám ráda jednoduché příběhy s hlubokým poselstvím. A když se k tomu přidají krásy bhútánské přírody, silný zážitek z celého filmu to ve mně jen umocňuje. ()

Mijagi

Jednoduchý příběh svojí prostotou a pomalým plynutím dokonale korespondující s životem v horských vesnicích v Bhutánu. K zobrazení nelpění na času režisér používá kromě realistického zachycení také stavění tohoto pomalého světa do protikladu k rušné, neustále spěchající západní společnosti. Tím si vytváří podklad pro zpracování hlavního tématu – životního štěstí, jehož se snažíme všichni dosáhnout, často však cestu k němu měníme v absurdní honbu, v níž se ztrácí nejen cíl, ale i my samotní. Film je obsazený neznámými herci, natočený v nádherných přírodních scenériích… od prvních minut plný počet hvězd. ()

mr.ratus

Kouzelný příběh o cestě do země snů, okolní krajina se střídá s tou vnitřní, nekonečné čekání je kratší než život prožitý během jediného šálku, a za krásou broskvového květu se zavířil prach. Kam že se to ženeme? ()

kolly13

Neurazí, ale ani nepřekvapí. Prvotní příběh je poněkud kravina, druhotný je o málo lepší, ale ten hlavní a stěžejní stojí za zmínku. Pomalá kamera a typicky "himalájský" pohled, to je příjemné, ale nedostává se přes TV úroveň. ()