Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Mám chuť být po dlouhé době sprostý, když jde o shortbus, ale zkusím se udržet. Začíná to být zvykem, že jediná možnost, jak být kontroverzní a šokovat (v rámci doby, která je zvyklá již na ledacos je natočit film plný sexu (obvyklého, neobvyklého, nechutného i všech ostatních variant) nebo nechat ve filmu umřít, co nejvíc lidí, co nejdivnější smrtí. Shortbus je pokusem o přiblížení světa sexuálních problémů, které má pravděpodobně (film to trochu tvrdí) každá osoba na světě. Sledujeme zde příběh jedné japonské sexuální terapeutky, homosexuála, který pomalu ale jistě připravuje svých závěrečných rozlučkových 15minut slávy pro svého milence a jednu milovnici BDSM, která hledá svoje místo na světě a nějakou přítelkyni. Každý má nějaký problém a všechno končí a začíná sexem nebo vyvrcholením. Nebudu zde rozebírat, jak nechutný pohled může být na homosexuální trojku plnou mužů nebo na ejakulaci do vlastních úst. Postavy přicházejí se svými problémy, ale film je neřeší. Nechá vše plynout až najednou z ničeho nic, se ve všech postavách zrodí řešení, které nepostřehnete a pouze jste svědkem, jak všichni docílí toho po čem toužili. Má tedy smysl pohled na sexuální orgie, rozhovory o sexu, ukázka BDSM a všechny další "šokující" praktiky? Shortbus není o sexu a o praktikách, ale chtěl by být. Je filmem, který by chtěl být plný myšlenek a odpovědí na sex a vše okolo něj, ale ve výsledku je prázdným pohledem na sexualitu, který pouze ukazuje a nechce být ten, co soudí. PS: Nepovažuji se za zasraného snoba nebo puritána (viz. komentář hirnlego), ale tenhle film mi nedal nic, co by ve mě nebylo, kromě lítosti nad ztraceným časem při jeho sledování a pousmání nad opětovnou snahu "nějakého" režiséra být kontroverzní a zajímavý. ()

bouncer

Wau, velice otevřený a osobitý počin. Je možná pravda, že vše se odvíjí od skoro pornografických záběrů a až potom následují příběhy roztodivných postaviček, ale to mi ani nevadilo. Postavičky jsou to totiž úžasné, nejbizardnější jaké v New Yorku najdete. Vidět snímek na festivalu by byl určitě zážitek... i když nevím jestli bych mu byl tak otevřený jak v klidu domova. Zvláštní počin, při kterém si buď řeknete, že je to pro vás až příliš šokující nebo zjistíte, co všechno jste ještě v životě nevyzkoušeli. Je to odraz současné doby, kdy se zobrazování sexuality posunulo mnohem dál... ()

Faidra

Hedwig a Angry Inch mě nadchla, tady mě bohužel napadají jen samá rozmrzelá proč (kdo, co, s kým a jak bylo vcelku zřejmé), kterým vévodí PROČ si proboha někdo myslí, že explicitními sexuálními scénami v jednadvacátém století někoho šokuje (protože nic víc jsem tam fakt neobjevila a i jako čisté porno to za moc nestojí). Možná tak některé matky... jenže ta moje pracuje od mládí na psychiatrii a při nejlepší vůli mě nenapadá nic, co by ji ještě mohlo šokovat. Ale to jsem odbočila. Možná si JCM myslel, že tvoří, cituji, citlivou meditaci a úvahu nad světem postmoderní absolutní svobody, ale pro mé oči natočil mlýnek na maso, z kterého vypadávají karbanátky spatlané z kdovíčeho a smažené na oleji, který byl přepálený už před dvaceti lety, a bezděčně se tak zařadil mezi pokrytce, které se jeho snímek snaží (asi) kritizovat. ()

slunicko2

Nasycená konzumní společnost ještě nemusí být také šťastná společnost. 1) Film lze vnímat, jak dokazují mnohé komentáře, různým způsobem. Ti, kteří registrují jenom první plán, v něm vidí nepříliš sofistikované porno, navíc ještě homosexuální - prostě hnus, Pepo. Těmto slepým a hluchým nemám, co bych řekl._____ 2) New York is where everyone comes to be forgiven._____ 3) Film lze chápat i jako učebnici sexu pro pokročilé. Běžný teenager (tedy začátečník) si z předváděných scén vezme nejspíše ty sexuální polohy a pokud něco ocení, tak nesporně originální zpěv americké hymny._____ 4) I'm looking for a job! Sofia: What kind of a job? A handjob?_____ 5) Někdo vytýká sexuálním scénám přílišnou explicitnost a nedostatek erotičnosti. Ale ty scény přece nemají být erotické, to by většina z nich ve filmu nemusela být. Sex demonstrovaný na dřeň bez jakékoli erotické konotace je vyjádřením psychického stavu postav, jejich vykořeněnosti, bezradnosti, tápání, které nabývá občas až absurdních rysů. Je to hyperbolická výpověď o stavu společnosti, k jejímuž vyjádření použil homosexuální režisér vlastní zkušenosti._____ 6) It's just like the 60's. Only with less hope._____ 7) Režisér spolu s kameramanem pobíhal při natáčení některých scén nahý, aby se herci snadněji uvolnili._____ 8) Kluby jako Shortbus jsem v New Yorku navštívil a musím potvrdit, že režisér ani v nejmenším nepřehání._____ 9) Kromě své pravdivé upřímnosti padni komu padni má film i další přednosti - zejména skvělou hudbu. A to vibrační vajíčko na dálkové ovládání mě prostě dostalo:)_____ 10) These bitches sucking cock and eating ass... then they show up at the buffet and say they're vegan. ()

prome

Tak od tohohle filmu jsem toho ocekaval dost a dokonce jsem si precetl clanky o nem a kdyz jsem slysel jake ohlasy mel na ruznych festivalech tak jsem nabyl dojmu, ze se bude jednat o vyborny film, ale to co jsem videl me opravdu zklamalo. Reziser si zbytecne libuje v nahote, ano je to otevrene a kontroverzni, ale v nejakych scenach je to naprosto zbytecne a me jako divaka se nebavilo 100x za film divat na stejny zaber. Tenhle snimek je pro me jedno velke zklamani a jediny duvod proc tomu nedavam odpad je ze takovy snimek tady jeste nebyl. Doufam ze jestli jeste napadne nekoho natocit neco podobneho tak to natoci normalne. ()

• Během konkurzu museli všichni zúčastnění předložit 10minutové video sebe sama popisující významnou sexuální zkušenost. Režisér takto obdržel cca 500 nahrávek. (Proroček)
  • Scény skupinového sexu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell, kterého je možné na okamžik zahlédnout, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože sám Mitchell je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to ono uspokojování ženy docela bavilo. (Mo.)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (viac)