Zlín - město v zahradách

• angličtina Zlín - the Town in the Gardens (festivalový názov)
všetky plagáty

Pavel Jandourek

Kamera:

Patrik Hoznauer

Jan Šťastný (sprievodca)

Jen těžko byste v Evropě hledali město, které je vybudováno tak důsledně ve funkcionalistickém stylu jako město Zlín. Tuto živou učebnici meziválečné architektury stvořili mimo jiné významní architekti J. Kotěra, F. L. Gahura a V. Karfík pod přísným dohledem Tomáše Bati. A tak není divu, že město Zlín vyrostlo ve stejně závratném tempu a specifickém stylu jako jeho obuvnická firma. Autoři dokumentu dávají do jasných souvislostí zlínskou architekturu s dějinami tohoto unikátního města a zároveň odhalují, že Zlín je největší městský celek v Česku vybudovaný na principech moderních zahradních měst. (Česká televize)

Marze

Bydlím na Zahradním Městě v Praze vedle prvního pražského zahradního města na Spořilově. Byl jsem na výborné přednášce o vzniku koncepce zahradních měst v 1 9, století v Londýně. Londýn se rozrůstal tlik, že se snižovala kvalita života a nedaleko města se vytvořilo soběstačné zahradní město, které ale bylo časem sejně pohlceno bujícím městm. Možná  mohl být princip a výhody zahradních měst v úvodu stručně zmíněn.  Ve Zlíně postupně převažoval trend koncentrovat lidi do kolektivního bydlení v duchu socialistického kolektivismu. Něvěděl jsem, že komunisté nutili prodat své vily cestovatele Zikmunda s Hanzelkou, aby tím přispěli na svou cestu kolem světa. Prodal jen jeden a druhý se s ním finančně vyrovnal. Dokument je ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/14280150152-zlin-mesto-v-zahradach/ ()

Beer11

Příjemné vyprávění rodáka a herce pana Šťastného s dobovými fotografiemi a videi s odbornými postřehy k daným věcem mnoha historiků. Nechybí pohledy z dronu. ()