Čmuchalové

Akčný / Krimi / Dráma / Thriller / Športový
Južná Kórea, 2023, 8 h 9 min (Minutáž: 55–74 min)

Tři zaměstnanci dobrotivého finančníka se rozhodnou společně zničit krutého lichváře, který sdírá z kůže chudé lidi. (Netflix)

EvilPhoEniX

Korejskéj akční nášup a parádní zářez pro Netflix. Další nečekaný hit ve stylu Modrá až na Kost. Konečně se Korejci vysrali na experimenty v podobě Sci-Fi, Postapa a podobných žánrů, které jim zatím zkrátka nejdou a pustili se do něčeho, co jim jde nejlépe, tedy silný kamarádský příběh okořeněný realistickou a brutální akcí s gangsterskou tématikou a opět jim to náramně vyšlo. Máme tu dva mladé šikovné a talentované herce v hlavních rolích, kteří se zpřátelí po vzájemném boxerském duelu, oba bývalí mariňáci, sympaťáci až na dřeň a především Woo Do-hwan ukázal počas celé série neskutečný charakter a pokoru, takových lidí je dnes už málo. Oba dva začnou pracovat pro příjemného pána, který po nich chce, aby chránili jeho vnučku, která jde po stopách krutého a nemilosrdného lichváře. Park Sung-wong tu podává oscarový výkon, opravdu slizská, zákeřná a jízlivá lichvářská svině, který svým škodolibým úsměvem místy připomíná Jokera, jde z něj mráz v zádech a celému seriálu dává neskutečnou úroveň. Líbí se mi, že se Korejci zaměřili na né příliš časté téma lichvářství a odbočili od zbraní, drog i obchodu s bílým masem. Celý seriál má nejen zajímavý příběh a sympatické postavy, ale také úžasný drive, kde se akčními scénami rozhodně nešetří ( většinou to připadá 2 akční scény na díl, což je super) a musím říct, že z akčních scén jsem padal do kolen a šílel jsem nadšením. Když si vybavím všechny známé martial arts pecky, kde se využívalo nespočet bojových umění od Silatu, Wing Chunu, Kung-Fu, Krav Magy, Eskrimy a Muay Thai, tak nevzpomínám si na žádný, kde by se využíval čistě jen BOX, avšak mimo ring na ulici bez pravidel a musím říct, že to byla nádhera. Oba dva frajeři mají neskutečný talent a páru a všechny ty one shot knock outy proti početné převaze vypadaly božsky. Došlo i na tradiční korejské zbraně nože a baseballky, což jsem si taky velmi vychutnával. Korejci se nestřílí, ti se zkrátka řežou !! Hodně mě bavila i Parková gorila, což byl tank a dělal hlavním hrdinům největší problémy. To byl doslova fight middle weight vs heavy weight on the street! Vyzdvihnout musím ještě díl číslo 6, který svou nekompromisností k postavám vyrážel dech a za něco takového by se nestydělo ani GOT! Za mne seriál, který si našel cestu k mému srdci, je to přesně má krevní skupina a předvádí mou oblíbenou starou Koreu v nejlepším světle. 9/10. ()

bearmeedek

V covidové době ovládli finanční trh lichváři a těžili z úpadku drobného podnikání. Seriál to podává v drsném i mírně zábavném pohledu. Jsou zde  zdánlivě nekompaktní linie. Lichvářské gangy coby novodobá mafie a dva naivní boxerští mladíci, kteří umí žít jen poctivý život, místy až dětinský. A přesto to dohromady funguje. Je to tedy trochu jiné, než jen nekompromisní korejské mlátičky. Celkově mě tato kombinace překvapila a rychle jsem si na ni zvyknul. Úvod je pozvolný a gradace je pak vzestupná a nepřestávající. Zajímavé je, že zde nepoužívali střelné zbraně. Jen ruce, nohy, nože, případně železné tyče. A hlavní záporák byl celou dobu na přes držku. ()

AnanAss

Dostávalo mě to sice pomaleji, ale pak se to do mě zarylo, stejně jako nože a sekáčky do zdejších obětí. Sledujeme zde nekalé lichvářské praktiky ze země mistrů bojových umění a nadměrných konzumentů nudlí a sodžu… a ze sympatické akční buddy komedie se postupně stává nekompromisní tragédie. Korejci se s tím nikdy moc nepárali, ale zase moc rádi párají lidské těla… a tady to jde krásně vidět a všechny postavy dostanou pořádně zabrat (kontaktní souboje jsou nehorázný masakr). Občas sice s pro ně typickým humorem, který nemusí sednout každému. Zato z akční choreografie musí spadnout brada snad každému. Škoda trošku rozvleklého tempa v první polovině, protože to co přijde potom je chuťovka… hlavně tedy šestý díl je absolutní vrchol, poté následuje povinný dojezd, který (téměř) vše krásně uzavře. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Shaddy1

Nevím, jestli to je tím, že jsem teď nalazen na asijskou notu, ale Korejci mě opět velmi příjemně překvapili. Po letech sledování amerických klišé jsem rád, že můžu objevovat korejskou tvorbu a dopřávat si odlišný zážitek. Seriál má spád od začátku do konce, hlavní herecké duo je skvělé a musím říct, že jsem si hlavní postavy oblíbil od prvního dílu. Boxerské souboje je radost sledovat - kromě pěstních soubojů jsou vidět v akci různé chladné zbraně (žádné pistole a kulomety nečekejte). Trošku zamrzí, že se další série nejspíše nedočkáme, nicméně velkou výhodu spatřuji v tom, že poslední díl nenechává prostor pro nezodpovězené otázky a přináší uspokojivé rozuzlení celého příběhu. ()

Massaro74

Za mě suprový korejský seriál, plný boxerských pěstních bitek a dalších bojových akcí. Hlavním tématem je něco docela neokoukaného, a to lichvářství ve velkém a z toho plynoucí následky, Děj je napínavý, místy až nechutný a drsný, ale i dojemný zároveň. Kluci byli super, záporák se svojí gorilou mě štvali už od začátku... Trochu jsem se ztrácel ve jménech a ksichtech, ale to hold ke Koreji patří, stejně jako neustálé klanění.. Mohlo se to možná vyřešit v méně dílech, ale i tak mimořádně povedené. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD