Dámy v rokoch

• Česko Dámy v letech (viac)

Dvě stárnoucí sestry Ursula Widdington (Judi Dench) a Janet Widdington (Maggie Smith) z anglického Cornwallu roku 1936 najdou na blízké pláži po bouři zraněného mladíka, jehož se ujmou a u sebe doma se o něj starají. Tím mladým mužem je polský houslista Andrea Marowski (Daniel Brühl), jenž utíká z vlasti do Ameriky před nacismem. Jenže vesničané jsou podezíraví vůči všem cizincům a jejich nepřátelství se ještě zvýší, když se Andrea zamiluje do ruské turistky Olgy Daniloffové (Natascha McElhone). (monolog)

Martin741

Charlesa Dance-a ako rezisera nepoznam, ale film ma dobry pribeh, slusnu zapletku a halvne dve damy britskeho herectva - Maggie Smith /Nejlepsi leta Slecny Jean Brodieove, Apartma v kalifornii/ a Judi Dench /bondovky Golden Eye, Tomorrow never dies, Caj s Mussolinim/. Dialogy na urovni, dokonca som tu videl aj Bruhla /Co kdybychom zili spolecne s Pierrom Richardom/. Natashu McElhone som si pomylil s Winsletkou a ne, ne -ona Natasha hrala napriklad v Truman Show 1998. Zvysok hercov mi jaxi nic nehovori, ale exteriery na urovni zase, to jo 70 % ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $6,765,081Tržby Celosvetovo $20,377,006║ Taký malí nenápadný film do pohody, presnejšie oddychovka, kde chýba k lepšiemu vyzneniu príbehu len nejaká silnejšia, precítenejšia scéna ale to bude asi tým že to bol režisérsky debut herca Charlesa Dance aj tak dosť vydarený. /60%/ ()

Micione

Milý příběh odehrávající se na anglickém poloostrově Cornwall. Dvě starší dámy na pobřeží najdou a zachrání mladíka, poskytnou mu přístřeší a starají se o něj. Stane se ale , že se zamilují a následně se předhánějí , která tomuto nadanému polskému houslistovi vyjde víc vstříc a dřív si získá jeho přízeň. … do toho všeho snažení jim ale vstoupí poněkud mladší dívka... ()

Agatha

Film, který vás okouzlí svou zváštní atmosférou. Obdivuhodné je především herecké duo Judi Dench a Maggie Smith, které jsou jako vždy hodně přesvědčivé. Zajímavý je především silný vztah, který mezi sebou mají, a jeho následný vývoj poté co na pláží objeví "svého" trosečníka. Ne příliš náročný děj zasazený do roku 1936 přináší divákům nevšední podívanou jak po stránce hereckých výkonů, kostýmů a výpravy, ale také výtečná hudba dělá mnoho. Komicky zde působí role obtloustlé hospodyňky ve výtečném podání Miriam Margolyes. Trošku mi vadil dabing (Jana Hlaváčová by se raději měla věnovat své profesi - herectví a dabing přenechat osvědčenějším osobám), ale i tak to byla na sobotní odpoledne jasná volba. ()

Freemind

"Dámy v letech" jsou příjemné, líně plynoucí hořko-sladké drama se zajímavou premisou a výbornými hereckými výkony. Třešničkou na dortu jsou hezké cornwallské krajinky, uhrančivá Natascha McElhone (kde se ztratila, děvčica?) a hlavně houslový koncert v závěru. Tam by vystačila samotná hudba, režisér se ale neudržel a přitlačil na pilu sentimentální retrospekcí, která mi to celé trochu pokazila. Verdikt: slabší čtyřka nebo velmi slušná trojka. ()

• Daniel Brühl v roli Andrea ve filmu nehraje na housle. Jak je uvedeno i v titulcích, slyšíme Joshuu Bella. Nicméně herec, který předtím nikdy na žádný hudební nástroj nehrál, se musel naučit hru na housle předstírat. K tomu se vyjádřil jeho učitel Oliver Lewis takto: "Ačkoli kamera zblízka zabírá prsty, nedokážete rozeznat prstoklad. Levou ruku je třeba mít správně na hmatníku a prsty se po něm musí nějak hýbat, ale nejdůležitější je, aby se ohýbaly synchronně se zvukem, hudbou. Na takovou přípravu máte s hercem tak týden nebo dva, takže jdete přímo na věc. Jakmile se herec naučí ty správné pohyby, je vlastně schopen skladbu nakonec zahrát i sám." (Nine)
  • Pro Daniela Brühla byl nadaný houslista Andrea Marowski první anglicky mluvenou rolí ve filmové kariéře. (Nine)