Láska je Láska

Kanada / USA, (2004–2009)

Jennifer Beals, Leisha Hailey, Mia Kirshner, Laurel Holloman, Eric Mabius, Kate Moennig, Karina Lombard, Pam Grier, Daniel Sea, Erin Daniels, Rachel Shelley (viac)

Seriál popisuje skupinku lesbických žen a jejich přátel žijících v Los Angeles. Jenny (Mia Kirschner) je mlada talentovaná spisovatelka, která se po ukončeni vysoké školy přestěhuje se svým přítelem Timem (Eric Mabius) do Los Angeles. Tim a Jenny si ve čtvrti West Hollywood pronajmou dům sousedící s domem Bette (Jennifer Beals) a její partnerky Tiny (Laurel Holloman). Bette a Tina jsou spolu už sedm let a zastihujeme je ve chvíli, kdy hledají dárce sperma, doufajíc, že založeni rodiny jim pomůže posunout vztah ze slepé uličky. Do blízké skupinky přátel Tiny a Betty patří profesionální lámačka srdci Shane (Katherine Moennig), zaclosetovana vrcholová tenistka Dana (Erin Daniels), bisexuální novinářka Alice (Leisha Hailey) a Bettina nevlastni sestra Kit (Pam Grier), hudebnice a vyléčená alkoholička. (oficiálny text distribútora)

imreo

Tak tento seriál je hotovou čerešničkou. Ku každej postave si vytvoríte úplne jedinečný vzťah, niektoré vám budú neskutočne liezť na nervy (Jenny), niektoré si doslova zamilujete (Alice, Shane), niektoré prejdú neuveriteľnou transformáciou osobnosti (Helena). Po zhliadnutí všetkých šiestich sérií hodnotím celkovo na 90%, až na tie Jennine fantasmagórie na ktoré sa miestami naozaj nedalo pozerať. Škoda že v našich TV staniciach sa zatiaľ L Word nikto neodvážil odvysielať. ()

alex.doherty

Po přečtení dosavadních komentářů k seriálu a po mém dnešním úspěsném zakončení dívání se na The L Word mi to nedá a musím se taky vyjádřit. Ať už je hodnota tohoto seriálu jakákoli, tak každopádně je to seriál, který měl změnit životy. A nejen co se týče lidí z LGBT komunity. Jeho cílem bylo změnit nás všechny. A jak říká jedna z hereček: "Teď se cítím mnohem otevřenější, obohacená a tolerantnější." Myslím, že přesně tenhle efekt měl seriál na mě. Ačkoli stejně jako mnoho dalších diváků nemám ráda Jenny, nechápala jsem charakterové změny postav a byly momenty, kdy jsem se nudila, tak přes to všechno, je to seriál, který je moje srdeční záležitost. Vtipný, s výborným soundtrackem, skvělými hereckými výkony a co víc s úžasným posláním. Miluju Shane a Alice. Ale obecně asi celý seriál jako takový. Některé vtipy jsou dokonalé a mnohokrát jsem se hodně moc smála. A někdy zase brečela. A taky hodně moc. Citlivě zpracované téma. Srdeční záležitost. ()

woranžáda

Aneb hoodně Sexu ve městě plném lesbiček :-) akorát že o hodně napínavější se zajímavými zvraty a příběhy...první 2 série jsem byla závislá na každém dalším díle, ale později začalo mé nadšení jaksi upadat...nevím, jestli je to tím, že ubylo zvratů a komplikací nebo se mi to nezvyklé pojetí jaksi okoukalo, každopádně doporučuji seriál shlédnout - buď si ho zamilujete nebo ho budete nenávidět. ()

elurein

Miluju. Neříkám, že to nemá nedostatky, ale pro mě jsou naprosto marginální, protože tenhle seriál mi zkrátka sednul. Beru to jako takovou svojí "telenovelu", "růžovku" pro inteligentnější obecenstvo. A i kdyby to byla blbost, jen samotná Shane by byla dobrým důvodem, proč to sledovat :) ()

saltigrade

Komentuju po zhlédnutí všech šesti sérií. Lesbických seriálů je sice čím dál tím víc, ale tenhle je zatím nejrozšířenější a zřejmě i nejznámější, možná i kvůli tomu, že pochází z Ameriky. Přijde mi nereálný, aby se tolik lesbických žen koncentrovalo na tak malém místě (i když se jedná o L.A.) a všechny jsou velmi smyslné, sexy, vtipné či inteligentní a bohaté (až na Shane.) Ale dobře, hezky se na to kouká. V průběhu seriálu se moje názory na jednotlivý postavy měnily. Alice mi přišla celkově velmi vtipná a zároveň zranitelná, ta její spontánnost mi brala dech. U Dany byla báječná její nesmělost a nezkušenost s ženami a byla mi blízká i kvůli sportovnímu životu. Shane přestože měla tolik kiksů jsem nikdy neodsuzovala, jediná mi přišla reálná, i když hlavu občas v těch nevěrách použít mohla. Nejraději jsem měla Tinu, takovou partnerku bych si přála mít. Nejlepší je pro mě 1.série, protože mě i po druhém zhlédnutí bavily všechny scény a postavy, a 5.série, protože se Bette a Tina dávaly dohromady a Tina už byla odvážnější a né tak zaprdlá. Co mě na seriálu nejvíc mrzelo, byla nedořešenost některých postav a situací - postava Mariny úplně zmizela s tím, že si z nešťastné lásky k Jen ublížila a odstěhovala se do Evropy, Jenny a její vrtkavé chování zejména zlom 3-4.série, docela milá a obětavá holka a najednou taková mrcha? A naopak Helena nejdřív senzačně vykreslená manipulující žena dominantního postavení a pak taková hodná, rozdavačná naivka? Ten britskej ovšem přízvuk skvělej, jinak zbytečně překopaný. Konec vztahu Dany a Alice? Ani pořádně nevíme proč a ty flashbacky mi to nenahradily a taky úmrtí jedné hlavní postavy v 3.sérii, to snad né..a navíc pak se dočtu, jak byla oblíbená a její představitelka byla sama překvapená svým časným koncem v seriálu:-( Celkově doporučuju vidět, hudba bezva, Vancouver krásnej a scénář kvalitní, jo a nabušený díly erotických scén:-) ()

RISOvonVODKA odpad!

Práve ma to obťažuje v telke, po jeden časti mám toho skutočne dosť. Len dúfam, že tieto homo kokotiny jedného dňa opäť vyjdu z módy, možno príde nejaký dobrák a tieto nechutné lezby drbne do plynu. To sa potom naučia, že nikoho NEZAUJÍMA ich mentálna porucha. ()

petra_79

Velmi zásadní seriál jistě pro nejednu generaci leseb. Nejlepší je sledovat jej v originále s titulky. Občas těžko slučitelné s normálním životem, ale ve zbytku jsem se častokrát našla....škoda, že jsem tento seriál neviděla mnohem dříve....v období, kdy se člověk hledá. Ale i tak. BYL A ZŮSTANE tím prvním a jediným. :-) ()

+sfinx+

Tak doufám, že zanedlouho natočí i nějaký ten seriál pro nekrofily či zoofily, ať si každá menšina přijde na své. Počítám, že stejně jako toto by mohly dosáhnout slušného hodnocení, vždyť všechno, co je zaměřeno na to správné téma a uchopí jej z té správné stránky, to musí být oceněno, i kdyby závěrečné titulky měly být tím nejlepším, co seriál nabízí. Asi je to opravdu pro speciální publikum se speciálním vkusem, lépe řečeno selektivní tolerancí pro hloupost u vybraných pořadů. Nevím, jak by mohla projít scéna, kde hermafroditka a pár jejích kámošek pět minut vymýšlejí jak pojmenovat pohlavní orgány. Být to ve filmu typu 'Prcičky', 'Sexy párty', šlo by o důkaz nízké kvality scénáře. Zde jde o obdivuhodné umění. Jediné, za co jsem rád, je výběr osazenstva tohoto seriálu - o nic nepřijdu, když jej nebudu sledovat. ()

DserCom

Miluju! Talking, laughing, loving, breathing Fighting, fucking, crying, drinking Riding, winning, losing, cheating Kissing, thinking, dreaming.... ()

TessG

V originálním znění The L Word je seriál v podání sitcomu Přátelé (FRIENDS), s rozdílem, že ústřední postavy jsou členové LGBT komunity a děj se místo v New Yorku odehrává v Los Angeles, konkrétně v části Silver Lake. Stejně jako Přátelé, i TLW má typické znaky které se na show tohoto formátu sluší a patří. Na začátku je představen ústřední pár lesbiček (Bette a Tina) který žije spolu již 7 let, tento pár se však za emotivních a dramatických okolností rozejde a to přinese pro tvůrce seriálu prostor pro rozvoj děje a postav (stejně nastaven byl i děj v sitcomu Přátelé, kdy se na začátku Ross a Rachel rozešli, což přineslo několik skvělých sérií kdy si oba dva procházejí radostmi a strastmi ve vztazích). Podobně jako tomu bylo v Přátelích, i Bette a Tina se ke konci originální série dají zpět dohromady. Stejně jako Přátelé i TLW disponuje mnoha “prémiovými”díly, které diváka nadchnou a na chvíli odtrhnou od nastavené dějové linky. Pro příklad jmenuji: S01 - mise zda je Lara gay, Dinah Shore víkend; S02 The Olivia cruise trip; S03 Loučení u vodopádů; S04 Basketball; S05 The Pink Ride; S06 Dance-a-thon. TLW také obsahuje mnoho ikonických scén, např. lesbian phone tree, Shebar mafia meeting, Poker game, hádka Alice a Jenny a jejich virtuální komunikace s Monetem, konfrontace postaršího manžela nově vycomingoutované lesbičky se skupinou lesbiček v ložnici jedné z nich. TLW přineslo světu také několik ikonických hlášek a gifů, které jsou stále aktuální i mimo LGBT komunitu. Tvůrci TLW se snažili, ačkoliv někdy nešikovně nebo neúspěšně, využít platformu TLW na prozkoumání LGBT témat a nenásilně informovat diváky o problémech LGBT komunity, o kterých se v té době a stále doteď veřejně nemluví, např. práva v jednopohlavním manželství, děti jednopohlavních párů, transsexuálové, the don’t ask don’t tell politika ve vojenské službě, LGBT vs. náboženská fanatika, přijmutí homosexuality v rodině. TLW disponuje skvělým obsazením jak hlavních postav, tak i hostů. Tvůrci spolu s představiteli dávali hodně energie do vývoje jednotlivých postav, což se jim z větší části povedlo. Nejviditelnější je vývoj Tiny (Laurel Holloman), která se vyvinula ze závislé a nesamostatné v mentálně silnou a loajální ženu, a vývoj Jenny (Mia Kirshner) která se z hodné a obětavé čerstvé absolventky MFA stala sobeckou, narcistickou a nesnesitelnou sociopatku Herecké výkony jednotlivých hlavních představitelů byly nepřekonatelné. Talentovaná Jennifer Beals (Bette) se umí pohybovat na široké škále emočních rozpoložení (když na to přijde, dokáže se i pohádat), scény s Miou Kirshner (Jenny) jsou i přes samotnou nesnesitelnost postavy velice záživné a komické. Katherine Moennig (Shane) je ve své roli přirozená, podceňované Leishe Hailey (Alice) byla role napsaná na tělo, Erin Daniels (Dana) i přes oblíbenost u diváků bohužel dlouho v TLW nevydržela a musela se obětovat ve prospěch příběhu, kdy tvůrci TLW chtěli aby si parta prošla nečekaným odchodem někoho blízkého. Anglická dáma Rachel Schelley (Helena) má skvělý hlas a zabaví její skvělou hrou s mimikou (u ní je vidět i její vnitřní nejistota). Pam Grier (Kit) figuruje jako člen alias zprostředkovatel heterosexuálního světa (vztah s Mangusem). Nebylo by to ono, kdyby v TLW chyběly erotické scény. Těch je tam ve zdravém množství a jsou tak dobře zahrané a natočené, až jsou přirozené a nikoho nezostudí (nicméně odborníci by mohli odporovat). Kostýmy v TLW dostala na starost Cynthia Summers, která se role zhostila bravurně (nejen power suit s manžetovými knoflíčky Bette). Tým zodpovědný za hudbu měl šťastnou ruku při výběru písniček. TLW si také zvalo hodně hudebníků (Betty, Peaches..) a dalších známých osobností (Gloria Steinem..). Tým zaměřený na umění reprezentované Bette měl povedený výběr děl. Aby nezůstalo jen u superlativ, TLW disponuje i vlastnostmi, které diváka zamrzí. Některé dějové linky nebyly dotažené do konce. Když tvůrci cítili, že nějaká dějová linka by mohla sjet do nudných kolejí, rázně zakročili a vše co bylo doposud pečlivě vytvářeno zpřetrhali a zrušili, aby byl vytvořen prostor pro nové dějové linky. Někdy je to však způsobeno okolnostmi při natáčení (vypršení kontraktu nebo na žádost herců). Např. vztah Shane a Carmen, Shane a Paige. V dějových linkách se objevují i nedokonalosti a některé postavy jsou zarážející a divák se zamýšlí nad tím, co mu chtěli tvůrci vzkázat (lesbian identified man Lisa, Nadia, transman Moira-Max). Střihači si také moc nedávali záležet při stříhání scén. Někdy je výrazně vidět jak jednotlivé záběry nesplývají plynule. TLW měl velký přínos společnosti a přišel na svět právě včas. To dokazují i vyprávění tvůrců a představitelů o jejich setkání s fanoušky seriálu. Seriál pomohl přinést lidem nový pohled na LGBT komunitu, zvláště pak na tu dámskou část, kdy bylo zábavnou formou vysvětleno, že LGBT lidé, zvláště pak lesbičky, jsou také lidé kteří řeší stejné radosti a strasti, jako heterosexuální lidé, a nemusí to být nutně ženy mužského vzhledu (butch vs femme woman). () (menej) (viac)