Mistři starých řemesel

Česko, 2023, 3 h 32 min (Minutáž: 26–27 min)

Jakým způsobem vznikaly věci denní potřeby před staletími? V novém dokumentárním cyklu nejlepší čeští řemeslníci oživují dobové metody při vytváření replik historických artefaktů. Předměty uchované přes propast času vyprávějí neznámé příběhy o zručnosti, materiálech, inteligenci a vkusu, technologiích, ale také o krutosti našich předků. (Česká televize)

Recenzie používateľa jungewolf k tomuto seriálu (8)

Kámen (2023) (E01)

Jsem moc rád, že tento dokumentární seriál vznikl : 1.díl - 5 * a 80 % . Natáčelo se mj. v Národním parku České Švýcarsko a hlavně v Centru experimentální archeologie - Archeoparku pravěku v obci Všestary. Leží v okrese Hradec Králové, byl budovaný už od r.1997. Komentář : herec Zdeněk Žák, byly použity ukázky z pořadů Expedice Monoxylon(ČT 2019) a Mezi prsty(ČT 2019) . Je to dostupné na webu Č.televize . V podtitulku je CHYBA - rok vzniku : 2022 !!!  . ()

Bronz (2023) (E02)

Výborný díl : 5 * a 85 % . Pravěké hradiště Cézava z 18.století př.n.l., tj. z časů starozákonního patriarchy Abraháma(pův.jménem Abrám). Rituální oběti(možná kanibalismus) tam pocházejí i ze staršího období... . Doba bronzová byla v našem evropském prostoru cca v letech 2.300 - 800 př.n.l. Poděkování : vedle Morav.zemského muzea a Masaryk.univerzity v Brně také Univer.Palackého v Olomouci, Sdružení Roo Tribe, Benediktin.opatství sv.Petra a Pavla v Rajhradě(vedle Brna), Muzeu regionu Boskovicka a CHKO Moravský kras. ()

Železo (2023) (E03)

Tenhle 3.díl : 5 * a 85 %. Doba halštatská=starší doba železná, ve střední Evropě, doba cca 800-400 let př.n.l. Pojmenovaná je podle rakouského naleziště Hallstatt. Morava tehdy byla na severovýchodě rozšíření halštatské kultury. Býčí skála,nejznámější naleziště u nás, leží v Jihomoravském kraji, ve Křtinském údolí mezi městem Adamov a městysem Křtiny. Což je známé poutní místo s poutním kostelem Jména P.Marie, postaveném podle návrhu světoznámého Giovanniho Blasia=Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stavba započala v r.1718, dokončená však byla až v r.1750, kdy byla v květnu benedikována=požehnána Kryštofem Jiřím Matuškou, v l.1738-1777 opatem kanonie premonstrátů v Zábrdovicích /od r.1919 Brno-Zábrdovice,dnes je tam Vojenská nemocnice/. Kovář,vyrábějící repliku vozu z jeskyně Býčí skála, má kovárnu v Tršicích(obec blízko Přerova a Olomouce). Při kování používá sloučeninu boraxu,dřevěné části vozu jsou dubové,bukové a jasanové. Poděkování : vedle Univerzity Palackého v Olomouci, Univer.Hradec Králové,Národ.muzea v Praze a Technic.muzea v Brně také Muzeu Blanenska, CHKO Moravský kras, spolku Františka a Naturhistorisches Museum ve Vídni. Repliku podobného vozu má prévě Naturhistorisches Museum ve Vídni. Jsou použité ukázky z dokumentu Tajuplný podzemní svět-kolem Býčí skály/ČT 2017/. ***Dokument je dostupný na webu Č.televize (a reprízy v tv : ČT 2, sobota 3.6.,9.40 a středa 7.6.,18.25) . ()

Hlína (2023) (E04)

ČT 2, středa 7.6.2023,21.30 : 5 * a 86 % . Natáčelo se např. v Machovské Lhotě u Hronova, v Archeoskanzenu Všestary-Centru experimentální archeologie a v Keltském skanzenu v Nasavrkách. Na natáčení se podílel také Lugnasard-festival keltské kultury. Nádherná byla vizualizace keltského oppida Závist na vrchu Hradiště u Zbraslavi(na jižním okraji Prahy). ()

Textil (2023) (E05)

Díl je na webu Č.televize - ČT 2, středa 14.6.2023, 21.30 : 5 * a 85 % . Natáčelo se mj. v Archeoskanzenu Březno u Loun . ()

Zlato a stříbro (2023) (E06)

Díl je na webu Č.televize: ČT 2, středa 21.6.2023, 21 h: 5 * a 85 % . Natáčelo se mj. v Archeoskanzenu Modrá. Použité prameny - J.Šusta: Dějiny lidstva od pravěku k dnešku, L.Galuška: Hledání původu: od avarských bronzů ke zlatu Velké Moravy, Charif Bahbouh: Češi a Slované v arabských rukopisech: nejstarší zpráva o Praze . ()

Ocel (2023) (E07)

Díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 28.6.2023, 21 h . Použitá ukázka z dokumentu Pražský hrad I. - hrad přemyslovský (1989). Účinkovala skupina živé historie Perkunas . ()

Dřevo (2023) (E08)

Díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 28.6.2023, 21.25 : 5 * a 86 %. V Chebu se dochovalo nejvíc středověkých krovů u nás. V tamním františkánském klášteře, v jeho kostele se nad presbytářem dochoval nejstarší krov v ČR. Byl postavený už v r.1319... . Pro srovnání : malý princ Václav, pozdější Karel IV. se narodil v květnu 1316... . **Byla také citována Bible Václava IV. Poděkování : Střední škola řemeslná Jaroměř, Muzeum města Prahy, město Cheb(kde se natáčelo) a hlavně sdružení Hrady na Malši, vlastník obnovené tvrze Tichá. Ta leží v osadě Tichá, části obce Dolní Dvořiště, které je u rakouské hranice. Obnova tvrze proběhla v l.2020-2022, pár fotek je např.na wikipedii . ()