Dom duchov

• Česko Dům duchů (viac)

Román "Dům duchů" chilské spisovatelky Isabel Allendeové vyšel v roce 1985. Autorka (neteř bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho Gossense) v něm zachycuje pohnuté osudy tří generací rodiny Truebů, v nichž se zrcadlí společenské a politické změny v zemi v letech 1926-1973. Dánský režisér Bille August se ujal komplikovaného úkolu převést román do filmové podoby. Výpravný "mezinárodní film", natočený v angličtině, s anglickými a americkými hvězdami, je pokusem vytvořit v popředí historické fresky osobitou reflexi individuálních příběhů několika postav, svázaných rodinnými pouty, utrpením, soucitem, vášní a nenávistí. Přestože Augustův snímek popisuje dobové události (na nichž se postavy podílejí), je kupodivu spíš rafinovaně natočeným melodramatem s prvky magického realismu, než klasickým historickým filmem... Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít... Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho Dvacátého století (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu. (oficiálny text distribútora)

Juto

Myslím si, že dej filmu bol uponáhľaný. Výsledkom je, že divákovi zostane kompletný, ale plytký príbeh. Toto je jeden z mála prípadov, keď mal byť film oveľa dlhší. Dlhší film by umožnil vyplnenie viacerých detailov. Zjednodušene povedané, film je akousi „románovou“ verziou románu. Napriek tomu rozpráva zaujímavý príbeh a herectvo je veľmi dobré. 6/10 ()

anli

Velkolepa historika podivana,zachycujici pomerne dlouhe obdobi temer 50-ti let v Chile.Vyrovnat se s timto dlouhym casem a prevest ho vskutku verohodne na filmove platno byl ukol nelehky,ale reziser ho zvladl bravurne a se cti.Pomohl mu k tomu skvely scenar,vyborna kamera a zejmena herci jsou skveli-od Meryl Streep,pres Jeremy Ironse,Glen Close,Winonu Ryder az po Antonio Banderase a Vanesu Redgrave.Vse doplnuje skvela hudba Hanse Zimmera,takze prakticky neni,co vytknout.Ja bych si to prece jen dovolil-misty je film malinko rozvlekly a prilis se zaobira mistni politikou,ktere divaci ve zbytku sveta prilis nerozumi.Mozna by malinko pomohly strihacovy nuzky a film by ziskal dynamicnost,ktera mu trochu chybi.Proto davam,ale i tak skvelych,85%. ()

Streeper

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Stejně tak jako kniha. Kniha je úplně rozdílná od filmu. To co si ve filmu prožívá Blanca si v knize prožívá její dcera Alba. Líbí se mi jak jsou rozdílné a že si režisér udělal po svém. Meryl v roli Clary byla nepřekonatelná. Stejně tak jako skvělá Winona Ryder nebo Glenn Close v roli sestry. Jeremy Irons byl opět úžasný a předvedl svůj hněv, který já u něj prostě žeru. ()

Rob Roy

Kvalitní drámo, jehož základním kamenem jsou výkony Closeové, Ironse a Streepové. Ti táhnou celý film. Především Irons je vynikajicí. Scénář dobrý, o dramatické situace není nouze ( někdy možná trochu předvídatelný ). Film trochu ubíjí neuvěřitelná statičnost, kamera neprovede za celý film jedinou jízdu, téměř nulový pohyb. Chtělo by to trochu oživení. A v závěrečné třetině trošku drhne tempo. A pak místy i dabing, jak říká Gary... Jinak spokojenost ()

viperblade

Meryl Streep, Glenn Close, Jeremy Irons, Winona Ryder a Antonio Banderas. Pokud by někdo s takovouhle sestavou chtěl natočit film dnes, tak odhaduju, že minimálně 100 milionů by padlo na platby hercům… :-) Ale teď k filmu. Pěkně vykresleno. To je první, co mě ve spojitosti s tímto napadne. Opravdu pěkně vykresleny osudy tří generací. Sice mi k páté hvězdě ještě něco chybělo (přišlo mi, že skvělá Winona Ryder měla zde méně prostoru) ale i přesto můžu tento film doporučit. Jak říkám, hlavně kvůli výkonům Ryder, Streep a Close. A ani ten Irons a Banderas vlastně nebyli špatní… :-) ()

• Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)
  • Všechny hlavní ženské postavy (Nívea, Clara, Blanca a Albaú) jsou pojmenovány po španělských slovech, které v překladu znamenají bílou barvu. (jezurka42)
  • Na filmovém festivalu Havana (Kuba) si film vysloužil cenu Nejlepší španělsky mluvený film roku 1993. (Terva)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)