Meč spravodlivosti

• Slovensko Odhalenie (viac)

Pred jeho hnevom si nie je istý nikto.
Kráľ Ferdinand Aragónsky a Izabela Kastílska v deväťdesiatych rokoch 15. storočia vydali kráľovský edikt, ktorým vykázali z krajiny všetkých Židov, ktorí odmietli konvertovať na katolícku vieru. Mnohí Židia zostali v Španielsku a viedli dvojitý život – navonok boli kresťanmi a tajne vyznávali svoju vieru. Za udanie „kacírov" udavačovi pripadla polovica majetku. O niekoľko desaťročí to bolo príčinou teroru, ktorý zavládol v malom provinčnom meste, ktorému vládne šerif Ruy de Mendoza. Ruy bojuje so zákernosťou, zradou a intrigami, aby odhalil tajné sprisahanie. Musí si však vybrať medzi povinnosťou alebo ochranou svojej rodiny... (TV JOJ)

dustur

Christophera Lamberta mám rád ,a ako nieje to zlý film , ale zas ani najlepší to nie je.... Film má príjemné situácie a niake tie dobré scény....,ale to nestačí ktomu aby to bol dobrý film... Maďarská herečka Oroszlán Szonja , ktorá má chválabohu iba krátku úlohu,ale ona mi tu nepasovala ,či už ako manželka Christophera Lamberta , vlastne to je jedno....,ale ona nieje dobrá herečka ,ona môže byť len rada že si zahrala vedľa Christophera Lamberta.... Moje hodnotenie filmu sú slabé dve hviezdičky.: 2 / 5 ()

Driscoll

35 % --- [DVD] --- Hm, nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu to bylo lepší, než jsem čekal (což vzhledem k malým očekáváním není žádná výhra). Na druhou stranu je pravda, že o nějaký hluboký zážitek skutečně nejde. Co se týče příběhu, je to jedna z věcí, které táhnou film hodně ke dnu. Tvůrci se snažili vložit do historického filmu detektivní děj ála Jméno růže, což samo o sobě není špatný nápad. Bohužel špatný nápad byl zakončit příběh místo šokujícím odhalením filozofickým zmatkem (nebo zmetkem?). Další docela podstatnou záležitostí je obsazení, a to se tvůrcům taktéž nevyvedlo. Když pominu slabé herecké výkony vedlejších postav, nemůžu už přivřít oči nad slaboduchým projevem Lamberta. Kamera a střih taky nestojí za moc. Když teď nad tím tak přemýšlím, tak ani nevím, proč tak vysoké hodnocení. Možná proto, že mě to překvapivě udrželo u obrazovky až do konce, možná proto, že dno odpadu si nechávám pouze pro perly jako Kameňák. ()

Faidra

Postavení Židů v pozdně středověkém a raně novověkém Španělsku se nijak zásadně nelišilo od toho v nacistickém Německu a není divu, že v době, kdy španělskou inkvizici čekal absolutně každý, se jarmulka nepovažovala za cool módní doplněk a pohrdnout v hostinci vepřovým byl dost adrenalinový sport. Nezaškodí si tuhle kapitolu dějin připomenout, třebaže britský film o Židech ve Španělsku natočený v Maďarsku sám na sobě páchá chvílemi ne obřízku, ale přímo kastraci, a Lambertova neměnná dřevěnost vnucuje myšlenku, že ho už od dob pána opic udržují fermeží. ()

Kordus

Mám rád Christophera Lamberta a nestydim se za to. Můj vřelý vztah k němu započal už roku 1994, kdy jsem viděl Tarzana, pána opic a Highlandera 1 a stále trvá. A tak mne potěšilo, když jsem ve videopůjčovně zahlédl DVD s tímto filmem. Nejen proto, že už dlouho jsem s Chrisem nic neviděl, ale zároveň jsem byl rád, že ještě žije a stále hraje. Obal lákal na temné doby španělské inkvizice, zákeřnosti, intriky a zradu. A tak jsem neváhal a sáhl do peněženky. A ani toho moc nelituji. Lambert si stále udržuje své charizma a pokud upře svůj pohled do kamery, lze jen velebit jeho tupozrakost. Ale je mu padesát, což se nějak projevit muselo a v tomhle případě to odnesly souboje. Kde jsou ty doby, kdy máchal katanou a stínal hlavy oškliváků za zvuku Prince of the Universe. Jeho současná práce s mečem připomíná veslování - mááách, pauza, napínáme síly, mááách, pauza... Pomalé, nepřesné... být to realita, asi by moc dlouho nepřežil. Jak zde píší již jiní, film vypadá místy trochu jako televizní inscenace, herci jsou proměnlivých kvalit a často jsou nuceni vyslovovat stupidní repliky za účasti stupidních gest či pohybů. Naštěstí pak příjde Lambert, vrhne pohled do kamery a člověk přimhouří oko. Meč spravedlnosti je průměrný až podprůměrný film, ale u jeho sledování jsem netrpěl, příběh mne docela zaujal a ... je tam Lambert :), takže za tři. ()

Lacike

Film je to pojaty ako moderna detektivka, ktora sa akurat odohrava v 15. storoci. Co k sebe vôbec nepasuje a vrcholom trapnosti je sialeny Lambertov vykon vdaka comu som mal pocit, ze sledujem nejaku parodiu. Je to skoda, lebo vyprava je slusna a v tych kulisach by sa dal natocit nejaky uplne ina lepsi film. Som ale rad, ze som to nemusel vidiet v kine, pretoze bez pretacania by som od nudy zdochol. 3/10. ()