Ivan - Král tří akordů

(TV film)
Česko, 2023, 57 min

Ivan Král (a.z.), Zdeněk Suchý, David Koller, Patti Smith (a.z.), Iggy Pop (a.z.), Lenny Kaye (a.z.)

Ivan Král patří mezi nejslavnější české a československé rockery. Po emigraci do USA se pohyboval na newyorské scéně, kde hrál například se skupinou Blondie. Největší jméno si ale udělal v druhé polovině sedmdesátých let, kdy hrál ve skupině zpěvačky Patti Smith. Ivan Král složil hudbu i pro jeden z jejích nejslavnějších hitů "Dancing Barefoot". Když Patti Smith kapelu rozpustila, hrál Ivan Král s Iggy Popem. Z osobních důvodů na konci osmdesátých let odešel z New Yorku do Seattlu. Tam sice vznikal nový hudební styl grunge, ale Ivan Král nehrál a věnoval se prodávání palačinek. Se svým kolegou Zbyňkem Pavlíčkem založili skupinu Native a vydali se na turné do Evropy. Královu kariéru ale znovu nastartoval až návrat do Prahy a koncertování společně se skupinou Garáž Ivo Pospíšila. Ivan Král se v devadesátých letech stal jedním z nejzásadnějších producentů alb českých skupin. Dokumentární film Šimona Šafránka je sestaven z nahrávek telefonátů, které s Ivanem Králem pořídil hudební publicista Honza Vedral a z dosud neviděných archivních záběrů, často natočených samotným Králem. (Česká televize)

WernerDMZ

Rozhovory z velké části recyklované ze Suchého dokumentu (ve druhé části je fajn slyšet třeba Mackenzieho Browna a pár dalších), prokládané novými skypeovými rozhovory s Králem, záběry z koncertů (tak krátké, že se člověk ani nemůže zorientovat) a nezajímavými domácími videi, opakujícími se, a nespočtem soukromých informací, do kterých nám nic není (bulvár). Už ta kniha naznačila hodně, ale aspoň přinesla pár (a ne o moc víc) nových informací. Tenhle film nepřináší nic. Škoda. ()

Marze

Záběry z legendarniho pražskeho Bunkru jsou hodně cenné. Dokument o rockerovi a producentovi na České televizi Artu z 3.května, kde si ho muzete pustit v archivu.  Je sestaven z nahrávek telefonátů, které s Králem pořídil hudební novinář Honza Vedral, a dosud neznámých archivních záběrů, často natočených samotným hudebníkem. David Bowie  mu připadal jako normální inteligentní kluk. "Nebyl to žádný rocker od pohledu", napsal Ivan Král v 90. letech, kdy mu tlumočil na tiskové konferenci. Kromě Královy kariéry uvidíte českou hudební scénu a její celospolečenský přesah v 90. letech minulého století. Král spolupracoval mimo jiné s Patti Smith nebo Iggym Popem. Zemřel před třemi roky jedenasedmdesátiletý v michiganském Ann Arboru. Uvidíte Královi tři osudové ženy a dobovou syrovou atmosféru hudební nezávislé scény v New Yorku. Když se v 90. letech  začal vracet do rodného Česka, stal se vyhledávaným producentem a koncertním umělcem. ()

Slarque

Je tu Ivan Král, Patti Smith i Iggy Pop, takže pro hudební fajnšmekry lákavá sestava. Ale zvukové nahrávky mají kolísavou kvalitu, záběry pořízené samotným Ivanem Králem jsou většinou obyčejná home videa... Jako archivní dokument pořád nadprůměr, ale asi jsem od Šimona Šafránka čekal víc. ()