Zapomenutý atentát

(TV film)

I Brno má svého Gabčíka a Kubiše. Dokumentární rekonstrukce jedné klíčové dramatické akce v závěru 2. světové války, která měla zmizet z učebnic historie i z paměti... Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři mladíků se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontrolují zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik budou ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení. Odbojářští bratranci v Brně před 78 lety zastřelili „druhého Heydricha“. Popravili ho 14 dní před osvobozením. Operaci „Anthropoid“ zná téměř každý. Také Brno má svého Gabčíka a Kubiše. Je to přesně 78 let od chvíle, kdy bratranci Alois Bauer (†19) a Vladimír Blažka (†25) spáchali v Brně v Nerudově ulici úspěšný atentát na Hauptsturmführera SS Augusta Gölzera (†38). Většina Brňanů ani lidí v Česku nemá dodnes o statečném činu mladíků tušení. Dodnes není jasné, jestli za atentátem stojí zpravodajské služby, vedení odboje, nebo zda muži spáchali atentát na vlastní pěst. Ve filmu je představeno fungování brněnského gestapa a odbojové skupiny Předvoj po dobu druhé světové války, jejíchž byli oba mladíci členy. Film představuje, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit. (Česká televize)

dr_drep

Téma zajímavé, ale koho napadlo, že jako hraný dokument to bude lepší? Nebo když už, tak proč tam nejsou herci a nějaký dramaturg a režisér? Nejlepší herecký výkon podal ve finále neherec (hudebník, ilustrátor a malíř) Aleš Čuma. Takto je to ve výsledku tak slabé, že to je až tragikomické.  Prostě brněnské. Ach jo. ()

Hanka_M

Pavel Jirásek je skvělý dokumentarista, ale neumí pracovat s herci, takže vám je při hraných scénách trapně a stydíte se za herce. Jakmile taková epizoda skončí, máte před sebou opět zajímavý a literárně i historicky velmi dobře zpracovaný dokument. Jelikož je ale dokument na hraných scénách postavený, nemůžu hodnotit více než na 45% úspěšnosti. Škoda, že v rolích vystupovali často amatérští herci. Dobře byla vybraná ovšem hudba, která velmi vkusně exponuje dobu. ()

topi odpad!

Běžte už někam s těmi hranými dokumenty! To je tak nechutně amatérské, že veškeré archívní záběry jdou potom do řiti! Bylo mi vyloženě trapně, když přišlo na hrané scény. Co na tom, že téma je zajímavé, dobové videomateriály poutavé, ale banda diletantů to sráží do kytek! Kdyby radši vzniknul film se skutečnými herci, kvalitním scénářem a dramaturgií. Jako reprezentační dokument o oné historické události bych se styděl tohle nabídnout kamkoliv, do televize anebo na filmový festival. Nedám ani jednu hvězdičku, protože ani slova historiků a archivních materiálů s hranou dokumentární rekonstrukcí absolutně nefungují. Příště se něčemu podobnému vyhnu velkým obloukem. ()

Kakho-oto

Dané téma si přímo říkalo o zpracování formou hraného dokumentu. Skoupého knihu o atentátu na Gölzera jsem četl a mohu jí doporučit, stejně jako tento hraný dokument. Mimochodem 7. 2. 1945 byl pro brněnské gestapo skutečně černý – nejen, že Bauer a Blažka zastřelili účetního SS v Brně, ale téhož dne Čestmír Podzemný z Malíkovy odbojové skupiny zastřelil ve Valašském Meziříčí prvotřídního konfidenta brněnského gestapa Františka Šmída. Jediné, co se mi na dokumentu Zapomenutý atentát moc nelíbí, je lehké hanění komunistického odboje. Ať chceme, nebo nechceme, Bauer a Blažka patřili do odbojové skupiny Předvoj, která byla silně levicová. Ano, patřil do ní také Tišnovský, který zradil, avšak zrádce a slabochy najdeme v každé odbojové organizaci, nejen v těch levicových a komunistických. ()

jungewolf

Je to dokument, nechápu,proč to ostatní recenzenti napadají...  . Je dobře, že vznikl, vůbec jsem netušil, že se něco takového stalo. Dávám 5 * a 78 % za objevné referování o zapomenuté události z posledních měsíců a týdnů 2.svět.války v Evropě. ***Film je dostupný v programu Č.televize : ČT 2, úterý 2.5.2023, 22 h. ()

• V záběrech ze sídla gestapa (v hlavní hale hned po vstupu do budovy) je možné si všimnout dvou artefaktů ze současnosti. Jde o 2 busty v pozadí záběru – Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Dále o zakrytou plastiku „Zákoník“ od Vladimír Preclíka, na kterém visela vlajka nacistického Neměcka. (tommahol)