Silo

• USA Silo

V zničenej a toxickej budúcnosti žijú tisíce ľudí v obrovskom sile hlboko pod zemou. Po tom, čo jeho šerif poruší základné pravidlo a obyvatelia záhadne umierajú, začne strojníčka Juliette odhaľovať šokujúce tajomstvá a pravdu o sile. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Ronkar k tomuto seriálu (10)

Silo (2023)

Nikoli bezchybné ale velmi povedené. Tento dystopický detektivní thriller nabízí hodně. Má komplexně napsanou protagonistku, kterou výborně ztvárnila Rebecca Ferguson (Ta herečka fakt dokáže přesvědčivě zahrát každý charakter, který se jí dostane do rukou. Působivé). Kvalitní herce, atmosféru i neotřelé prostředí. Pracuje dobře s napínáním a neochudí diváka o dojemné, či nervy drásající momenty. Příběh silně začíná a velmi efektivně končí. Tempo by potřebovalo uprostřed víc šlápnout na plyn, ale nejsme v akčním žánru, takže to lze odpustit. Start a tři poslední episody jsou absolutní lahůdka. Po řemeslné stránce je Silo vynikající. Triky jsou perfektní a vše působí uvěřitelně. Soundtrack je pecka a skvěle se k vyprávění hodí. Příběhem se táhne silná atmosféra a klaustrofobické prostředí umí vtáhnout. Uzavření celé záhady však nečekejte. Odhalíme řadu odpovědí, ale největší tajemství si tvůrci nechávají na pokračování. A nevadí mi to. Do tohoto universa se chci totiž vrátit a vychutnat si jeho neuspěchaný příběh naplno. Málokdy se povede zpracovat knižní adaptaci tak dobře jako se to tvůrcům povedlo zde. Dávám 4 hvězdy, ale hodně silné. Na plné hodnocení je přece jen v ději příliš nelogičností. Jsou to sice drobnosti, ale v detektivce hodně bijí do očí. A ano, Silo je primárně konspirační detektivka. Naopak velmi oceňuji, že všechny dílky puzzle do sebe krásně zapadají. Kvalitní podívána, která potěší fandy mysteriózních příběhů, dystopií a postapa. ()

Deň slobody (2023) (S01E01)

Upřímně... naprosto perfektní start! Knížku jsem jsem četl a tak trochu jsem se obával, že se to tvůrcům rozsype pod rukama (nebo se budou moct odklánět od předlohy), ale tohle se fakt povedlo. Změny, co tam jsou, vítám. Mystery příběh umístěný do postapo světa, který svým retro-stylem připomene hráčům Fallout. Výborná lehce znepokojivá atmosféra, kvalitní herci a především zápletka. Vlastně tu funguje všechno. Od začátku až do konce je to napínavé, atmosférické, příjemně mrazivé a v závěru i funkčně emotivní, za což tvůrce chválím. Vystavět takhle děj a zájem o postavy na poli jediné epizody... palec nahoře. Pokud si Silo udrží tuhle laťku, možná máme před sebou nejlepší TV sci-fi letošního roku. Doufejme... ()

Holstonova voľba (2023) (S01E02)

Nástup Rebeccy Ferguson do děje celý příběh hodně posiluje. Motivy postav. Jejich pozvolné seznamovaní. Tvůrci si dávají záležet na každé scéně i dialogu. A skvěle budují atmosféru! Cením hlavně funkční střih, kdy skáčeme z přítomnosti do minulost a zpět. Pomáhá to budovat napětí. Perfektní episoda, která odhaluje další skládačky většího puzzle. Kvalitně dávkované mystery. Po druhém díle má Silo laťku zatraceně vysoko, tak doufejme, že mu to vydrží až do konce. Začínám mít pocit, že je tu zaděláno na sci-fi seriál roku 2023. ()

Stroje (2023) (S01E03)

Další kvalitní episoda, ačkoli jde tentokrát spíš o set-up (seznámení s novými charaktery a wordbuilding) pro budoucí dění. Co se týče mystery, nikam dál se prakticky neposuneme. Ale nevadilo mi to. Episoda je totiž napínavá, dobře vystavěná a se silnou tečkou. U scény s generátorem sice krapet pokulhává logika, ale kašlu na to. Natočené je to skvěle a tvůrcům se daří prodat akčnější pasáže dobře. Rebecca Ferguson ve své roli válí. Hrozně se mi líbí soundtrack. Fakt povedený. PS: Kupí se tu nešvar několika nelogičností, které musí tvůrci vysvětlit, jinak to nebude dávat moc smysl. 1.) Proč není v Silu výtah? 2.) Proč nezkusí vyrobit lepší oblek, aby lidé venku vydrželi déle než pár minut? apd. Úvítám i výmluvy typu, že Soudní si prostě hlídá lidi uvnitř, chtějí je mít oddělené a neorganizované atd. Ale nějak to vysvětlit musí. ()

Pravda (2023) (S01E04)

Episoda je primárně zaměřená na Juliet, její minulost a seznamování s novým prostředím a lidmi coby šerif. Pár věcí v pozadí se hnulo vpřed, takže pocit, že bychom šlapali vodu nemám. Přesto působí epizoda místy pomaleji než přechozí. Ale chápu, že je nutné budovat i pozadí charakterů. V minulosti Julliet toho bude určitě ještě víc. V pohodě, ačkoli mi tu přec jen chyběl nějaký zajímavější moment, ať už v lince mystery nebo emoční. Kvalitu si to ale pořád drží dobrou - hlavně kvůli hercům. ()

Údržbárov chlapec (2023) (S01E05)

Ok, problém s logickou absence výtahů vyřešen. Je fakt, že kdyby nasraná banda z Hlubiny chtěla převzít kontrolu, výtahy by jim to mohly velmi ulehčit. Prima detektivní episoda. Vraždy, pátrání, jedna honička po schodech a další záhada (hvězdy). Líbí se mi to. Silo má takový pěkný noirový postapo feeling, a pokud pojede na téhle vlně celou dobu, nemám s tím žádný problém. ()

Relikvia (2023) (S01E06)

Po předchozí ne úplně vydařené episodě jsem měl obavu, že to půjde s kvalitou dolů, ale tento díl vše napravil a vrátil Silo do správných kolejí. Takhle to má vypadat. Detektivní pátrání, budování charakterů, emotivní momenty, a dílčí odhalené záhady. Nové tajemné záhady. A pak je tu ta výborná finální tečka. Vypadá to, že od tohoto momentu začne přituhovat. Společně s pilotními díly zatím nejlepší kousek do skládačky. Btw, Rebecca Ferguson mě neustále překvapuje svým výkonem. Zvládá tu roli perfektně. ()

Strážcovia ohňa (2023) (S01E07)

Oukej, tvůrci nezklamali a pokud udrží gradaci finálních třech episod, bude to v závěru luxusek. Děj se rozjel na plné obrátky. Na povrch vylezlo několik velkých tajemství. Sledovači za kamerama. Minulost a osud Juliiny matky. Ztracený hard disk. Interakce Jules a jejího otce. A i když moc nepřekvapí backstory Silo (Falemkkepers), vše je podáné atraktivně, zajímavě a napínavě. A už jsem to sice psal dřív, ale co se týče soundtracku obecně, je vážně skvělý. Za mě super episoda. ()

Hanna (2023) (S01E08)

Když pominu nelogičnosti (zásahovka nenajde Julliet v nemocnici, protože se schová za stůl...? Sims chce Julliet zadržet, ale ona se promenáduje po Silu, jako by se nic nedělo, a ještě ho zabásne. Zadržená Julliet nemá želízka?) Agenti Soudního díky tomu působí jako tupý hovada. Ale když přivřu oči, vše ostatní je super. Stalo se tu toho spousta a episoda mi utekla jako nic. Minulost Hanny. Vztah otec-dcera. Odhalení. Zrady. A scéna v kukuřičném poli, kdy se ukáže, jak snadno je zákon o Dohodě zneužitelný, pokud jsou lidé zkorumpovaní. Hromada napětí a mělo to i srdíčko. Skutečná tvář starosty asi moc nepřekvapí. Tima Robbinse přece nebudete mít v ději, jen aby někde v ústraní celou dobu cucal whiskey. Doufám, že vjedeme do finále ve velkém stylu. "I'm sorry, Sheriff Nichols. Did you just say you wanted to go outside?" - nejlepší hláška :D ()

Útek (2023) (S01E09)

K episodě v zásadě nemám velké výtky. Snad je to, že "co se mělo stát, to se stalo". Je to zkrátka předvídatelné. Což mimochodem není chyba děje, ale scénáře. Jak poznamenal Anderton. Víme toho zkrátka víc než postavy, takže velká odhalení nejsou tak velká, jak by mohla být. Kdyby si tvůrci ve startu seriálu odpustili pár spoilerů.  Ale obecně se v dílu stalo dost. Celá episoda je napínavá. Herci opět přesvědčiví.  Vracíme se na začátek se dveřmi ve vodě, kam se Julliet bála vstoupit. Karty do finále jsou na všech frontách rozehrány. Teď jde jen o to, jak to celé tvůrci uzavřou. Nalákají na další sérii parádním cliffhangerem? Nebo bude odhalených tajemství moc málo? Doufám v první možnost. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD