Dovbuš

• Ukrajina Dovbuš (viac)

Na začiatku 18. storočia znamená cudzia nadvláda pre karpatských Huculov temné časy. Dvaja bratia Dovbušovci sa stanú opričníkmi - horskými zbojníkmi. Z oboch bratov sa však stanú nepriatelia - jednému ide len o peniaze, druhý - Oleksa - bojuje za svoj ľud. Karpatmi otriasa vlna povstaní. Šľachta využíva svoju vojenskú silu, aby sa pokúsila Dovbuša zabiť a zničiť jeho legendu. Dovbuš ich však preľstí. Zúfalí páni vymyslia rafinovaný plán a zaútočia na Achillovu pätu neporaziteľného zbojníka - jeho lásku k Maričke, jeho láske z detstva. Kto bude vrahom, ktorý zaútočí na Opriška, ktorého k nesmiernej sile a odvahe inšpirovali ľudové povesti? Zničí zradný plán lordov hrdinu skôr, ako stihne doviesť svoj ľud k slobode? (Magic Box)

david141474

Tenhle film je vlastně první z ukrajinské kinematografie, který jsem kdy viděl, navíc v kině. Viděl jsem ukrajinský seriál, ale film žádnej. Musím říct, že to bylo solidní, ale předešlý film Equalizer 3 byl o něco lepší. Taková akce byla velice solidní. Soundtrack taky nebyl špatnej. Někdy se mi bratři Dovbušové dost míchali, ale postupem času mi bylo víc a víc jasný kterej je kterej. Trocha krve tam byla. Moc nechutností tam nebylo, maximálně ufiknutá noha, ale ten, kdo viděl milion válečných filmů, tak to není nic novýho. Jako já si to užil a bylo to za mě solidní. Herecký výkony byly na solidní úrovni a bojový scény byly opravdu solidní. 8/10 Toto je oficiálně první ukrajinskej film na kterým jsme byl v kině a vlastně i mimo kino. (Velký Špalíček - 1.9.2023) ()

Gwaihir

Klasický příběh muže, který se jal bojoval proti cizí vrchnosti a stal se legendami opředeným hrdinou, ale jenž, navzdory úvodní proklamaci o vyprávění skutečných osudů, mýty nejen příliš nevyvrací, ba naopak ještě očividně vytváří některé další, čímž jen dále zbojníka, který porazil smrt, v určitém směru idealizuje a pravdu mlhou zahaluje, což je trochu škoda. 65 % ()

inutihar

No, je to výrazně lepší než Legenda Karpat, ale to se zas nebylo potřeba tak moc snažit. Spíše než jednolitý děj film působí jako poněkud překombinovaný slepenec scének z dekonstruované dovbušovské mytologie (a film sám ironizuje způsob, jakým legendy o Oleksovi mezi lidmi vznikají), flashbacků a příběhu o pomstě. Akce, které je tam tedy požehnaně a je docela povedená, maskuje to, že se ve filmu jinak až tak moc neděje. Z mého pohledu je problém, že film hodně předpokládá, že Dobvuše a legendy okolo aspoň trochu znáte. Neznalým divákům moc nenapomáhá zorientovat se v postavách, dobovém kontexu nebo v tom, proč je zrovna Dovbuš postava hodná pozornosti. Ale jsem rád, že jsem to viděl a že se to dostalo i do české distribuce, byť jsem asi čekal o něco více. Kinosál na Chodově byl nicméně do posledního místa naplněn Ukrajinci a Ukrajinkami, takže své publikum to určitě má. ()

blondboss

Musím uznať, že na súčasné historické filmy sa veľmi dobre pozerá, a je to aj prípad tohto ukrajinského "zázraku" vzhľadom na súčasnú situáciu v krajine. Sanin natočil naozaj pekný dobrodružný príbeh postavený na reálnych základoch známej ukrajinskej legendy, pričom vizuálne to lahodilo oku, akčné scény boli prepracované a dokonca aj dialógy mali hlavu a pätu. Do toho vkusný hudobný podmaz a je z toho slušný herecký zážitok. Má to stále zopár svojich múch, ale kvalitou určite môže konkurovať známejším "kolegom" v rámci žánru. 70 % ()

DJ Kritik

Približne podobná historická doba ako náš Jánošík, ale slovenské spracovanie nášho hrdinu ssa s týmto nedá porovnať. / Myslím do od Agnešky Holland z roku 2009/. Tu je vidno hrdosť, cieľ, oddanosť a aj povesti , ktoré boli o ňom rozprávané. ()