V karavanu po Maďarsku

Česko, 2023, 26 min

Réžia:

Jakub Wehrenberg

Vica Kerekes (sprievodca)

Ke gastronomii Maďarska se bezesporu řadí také klobásy, a ty z Gyuly jsou vyhlášené i za hranicemi země. Vica s karavanem poznává toto malé, proslulostí ale velké město, aby o kus dál objevila i další nedílnou část zdejší kuchyně – cibuli z Makó. Toto město je známé také architektonickými skvosty Imre Makovecze, jednoho z nejvýznamnějších maďarských architektů. Vynechat nelze ani nedaleký Szeged. Ale pozor, segedínský guláš bychom zde hledali marně. Místo toho je město provoněné paprikou a rybí polévkou halászlé, která k Maďarsku skutečně patří. Město je bohaté také na památky, a nejen návštěvu místní synagogy si Vica nemůže nechat ujít. (Česká televize)

Marze

Ohromily mě překrásné interiéry zámku nacházejícího se uprostřed krásného národního parku. A prohlídka budov v Segedu, kde jsem byl týden letos v lednu. Sympatičtí obyvatelé. Doporučuji zde dva termály, koncert v rock clubu Vároši (City klub) a asi tři taneční kluby , kam se dostane každý a ne jen ten, kdo zapadne do atmosféry večera jako je tomu v jiných zemích. Z klobás mám rád kořeněnjší druhou variantu. https://www.ceskatelevize.cz/porady/14682495917-v-karavanu-po-madarsku/221544160180007/ ()

subic

Jihovýchodní Maďarsko, rovina od nevidím do nevidím, tak jako některá polská města jsou zcela nově postavená po válce, tak tady jsou města nově postavená po povodních koncem 19. století, třeba krásný Szeged/Segedín. ()