V karavanu po Maďarsku

Česko, 2023, 27 min

Réžia:

Jakub Wehrenberg

Vica Kerekes (sprievodca)

Další den maďarského dobrodružství Vica začíná v pustě Hortobágy. V těchto nekonečných pláních lze občas zaslechnout cinkot stád šedého skotu, která zde chovají a udržují tak staleté tradice. A jízdě na koňském hřbetě v této nekončící svobodě Vica nemůže odolat. Druhý den nachází zasloužený odpočinek ve vyhlášeném lázeňském městě Hajdúszoboszló, a pak už se vydává do ruchu velkoměsta, přesněji do Debrecenu. Druhého největšího města Maďarska, které je provoněné perníkovým kořením a okouzluje mnohými architektonickými počiny. (Česká televize)

Marze

Tuto část Maďarska neznám. Pusta působí až fóbicky. Debrecín příjemně zeleně a univerzita velkolepě. Lákaly by mě ty termály a debrecínské klobásky, které jak říká Vica by neměla být "ani měkká, ani tvrdá, ani suchá, ani mastná, měla by být příjemně sťavnatá a křupavá, lehce uzená a tak akorát ochucená". Tradiční maďarské teplé slunečné počasí si asi budeme u nás brzo užívat také. Václav Cílek na přednášce o změně klimatu říkal, že průměrná teplota u nás se může zvednout o čtyři stupně, což je rozdíl mezi Prahou a Budapeští.  "https://www.ceskatelevize.cz/porady/14682495917-v-karavanu-po-madarsku/221544160180006/ ()